2010. október 18. - A szélturbinák, bár környezetbarát technológiát
jelentenek, sokszor mégis szálkának számítanak a környezetvédők
szemében: ugyanis minden évben madarak és denevérek ezrei esnek
áldozatul a forgó lapátoknak. Egy frissen napvilágot látott brit tanulmány szerint azonban a lilára festett szélturbinákkal megelőzhetőek lennének az ilyen balesetek. A Loughborough Egyetem PhD hallgatói által készített tanulmány szerint ugyanis a probléma fő okát a fehér szín által vonzott rovarok jelentik, amelyeket követve a ragadozó madarak is a veszélyes lapátok közelébe kerülnek. A szín ugyanakkor a tanulmány szerint alapvetően befolyásolja, hogy milyen mértékben vonzza a rovarokat a szerkezet. A kísérletek során egy 13 m magas, háromlapátos szélturbinát vizsgáltak: azt találták, hogy a fehér és halványszürke, az ilyen szerkezeteknél általánosan használt szín rendkívüli mértékben vonzza a rovarokat; a sárgával együtt ez a két szín az, amelyik a legnagyobb mértékben csábítja a szárnyas élőlényeket. A lila szín viszont drámai mértékben csökkenti az odavonzott rovarok, és így az őket fogyasztó ragadozók számát is. Az egyik kutató, Chloe Long szerint „a kísérletek legnagyobb tanulsága, hogy a szélturbinák színe alapvető jelentőségű abból a szempontból, hogy az milyen mértékben vonzza a rovarokat – legyen akár nappal, akár éjszaka. Rendkívül tanulságos, hogy éppen a legáltalánosabban használt színek csábítják leginkább ezeket az élőlényeket. Ha bebizonyosodik, hogy valóban elegendő megváltoztatni a színt a balesetek csökkentésére, úgy költséghatékony módját sikerült felfedezni annak, hogy a technológia jóval kevesebb kárt tegyen a környezetben.”
Egy tavalyi tanulmány szerint egyébként a szélturbinák áldozatául esett madarak 90 százalékát a légnyomás változása már azelőtt megöli, hogy az állatok érintkeznének a forgó lapátokkal. A rovarok odavonzásában egyébként a lapátok által generált hő is szerepet játszhat, a szélturbinák keltette rezgések pedig a denevérek tájékozódását is megzavarhatják. A mostani kutatási eredményeket a European Journal of Wildlife Research (európai vadvilág-kutatási szakfolyóirat) publikálja majd.
Az irányvonal mindenképpen ígéretes - már csak az a kérdés, a környezetvédőket vajon mennyire győzi meg a tájban virító élénklila szélturbinák gondolata.