2010.11.29 . - Bihar megye - Az árvízvédelmet, a vízgazdálkodást és a
Berettyó folyó vízminőségének ellenőrizhetőségét egyaránt szolgálja az a
víztározó, melyet hétfőn délben avattak fel magyarországi és romániai
szakemberek Berettyószéplaknál. A hétfőn délben hivatalosan is felavatott berettyószéplaki víztározó az első fontosabb hasonló létesítmény az országban, melyet 1989 után sikerült teljes egészében befejezni, mondta a tegnapi ünnepségen Dávid Csaba, a Romániai Vízgazdálkodási Hatóság igazgatója. A 2002–ben megkezdett beruházás összértéke 36 millió euró, melyből 26 millió a korábbi években, míg 10 millió az idén érkezett az országos költségvetésből. Az, hogy a szükséges pénz több mint harmadát ebben az egy esztendőben utalták ki, mutatja, hogy szemléletváltozás történt a korábbiakhoz képest, ami az árvízvédelmet illeti, vélte az igazgató. A Berettyó szabályozása nagymértékben érinti a határ túloldalán élőket is, ezért az eseményen a gyulai, a debreceni és a nyíregyházi vízügyi igazgatóságok is képviseltették magukat. Még a széplaki ünnepség előtt, a Körösök Vízügyi Igazgatóság (KVI) nagyváradi székhelyén tartottak egy megbeszélést a románaiai és magyarországi szekemberek, és ezen elhangzott, hogy várhatóan jövőre befejeződhet a Fekete Körösön épülő gyantai tározó kivitelezése, két év múlva pedig befejezhetik a Fehér Körösön 23 éve zajló vízszabályozási munkákat, mondta el Pásztor Sándor, a KVI igazgatója.
Árvízvédelem és vízgazdálkodás
Az elmúlt évek során már többször beszámoltunk aBerettyószéplak határában zajló építkezésekről. Pontosabban kettőről, melyek közül mindig az autópályáé kapta a nagyobb publicitást, mivel – ennek részeként – itt készül az ország legnagyobbvölgyhídja. A híd építésének módja, üteme hasonló az autópálya egészéhez, így biztosak lehetünk benne, hogy arról még pár évig fogunk időnként hallani. A másik építkezés egy víztározó építése, ami a Berettyó vizének szabályozására hivatott. Korábban már írtunk az előkészületekről, arról, hogy a ma már a tó alját képező földterületeket korábban megvették a tulajdonosoktól. A hétfői avatási ünnepség idején már1.7 millió köbméter víz volt a tóban, ebben állnak a völgyhíd elkészült pillérei, várva, hogy a viadukt végeihez majd valamikor út is csatlakozzon.
Sokmillió köbméter
Itt bizony egy szélerőművet is lehetne építeni, hangzott el hétfőn délben, amikor az avatási ünnepségre érkezőket viharos szél fogadta a gáton. A szélcibálta avatószalagotDanCârlan, a Környezetvédelmi Minisztérium képviselője, a román–magyar hidrotechnikai bizottság romániai kormánymegbízottja,dr.Kling István, a nevezett bizottság magyarországi kormánymegbízottja, a szaktárca helyettes államtitkára,Dávid Csaba, a Romániai Vízügyi Hatóság igazgatója,Kóthay László, a Magyarországi Vízügyi Hatóság igazgatója, valamintPásztor Sándor, a Körösök Vízügyi Hatóság igazgatója vágta át, egy hatalmas üveg pezsgőt pedig a betonfalon törtek szét. A szél elől a zsilipvezérlőbe „menekülve” a szakemberek már csendesebb körülmények között mondták el, hogy a vízgyűjtő gátja1725 méter hosszú és11 méter magas. A tóban jelenleg volt 1.7 millió köbméter víz csak ideiglenes mennyiség, a rendszer próbáját szolgálja. Normális körülmények között mintegy6 millió köbméter lesz benne, vészhelyzet esetén legtöbb15 millió köbméter vízet tudnak tárolni benne.
Korszerű együttműködés
A Berettyó vízszintje általában kicsi, de kiadósesőzéskor olyan koncetráltan „szalad össze” az esővíz a környező magaslatokról, hogy sokszor gondot okozott, ez tette szükségessé a szabályozást, mondta el Dávid Csaba. Hozzátette: országosan350helyszínen zajlanak árvízvédelmi munkák. A vízgyűjtővel árvízveszély esetén felfogják a vizet, amit később szabályozva leengednek, míg aszályos időszakban ugyancsakállandó vízhozamot tudnak biztosítani, fejtette ki Pásztor Sándor. Ugyanakkor meg van a lehetőség, hogy a tóval megoldódjon a környező települések – ide értve a közeli Margittát is –ivóvízellátása is. Az árvízvédelem mellett az is fontos, hogy a tározóban felfogják mindazt a szemetet, amit a folyó addig összegyűjt, így már jobb minőségű víz folyhat át a határon, vélte dr.Kling István, aki szerint Magyarországnak a környező országok közül Romániával van a legkorszerűbbvízügyi megállapodása. Ilyenekre Magyarországnak azért van nagy szüksége, mert a trianoni határok „elvágták” azoknak a folyóknak a vízgyűjtő területeit, melyek a megmaradt országrészbe folynak át. A Berettyó „odaát” két vízügyi hatóság – a gyulai és a debreceni – területét is érinti, mindkettő vezetői is jelen voltak az avatáson, örömüket fejezve ki, hogy megoldódik a folyó szabályozása. Várhatóan jövőre fejeződik be a Fekete Körösön épülőgyantai tározó kivitelezése, két év múlva pedig a Fehér Körösön 23 éve zajló vízszabályozási munkák végére is pontot tehetnek, mondta el Pásztor Sándor, a KVI igazgatója.