2011. január 29. - Környezetvédők, őslakos indiánok és hírességek
tiltakozása ellenére a brazil környezetvédelmi hivatal zöld utat adott a
Belo Monte nevű hatalmas vízierőmű megépítését előkészítő munkálatok
előtt. Az államügyész fellebbezést nyújtott be a határozat ellen. A hivatal döntése értelmében a Norte Energia nevű cég megkezdheti közel 240 hektár erdő kiirtását és a Xingú folyóhoz vezető utak megépítését, magának az erőműnek a megépítéséhez azonban még további engedélyek szükségesek - számol be a BBC News (bbc.co.uk/news).
A becslések szerint 11-17 milliárd dolláros (2200-3400 milliárd forint) erőművet az Amazonasba ömlő Xingú folyón hoznák létre Észak-Brazíliában, a Pará állambeli Belo Monte közelében. A 11 ezer megawatt kapacitású komplexum megépülése esetén a világ harmadik legnagyobb vízierőműve lenne a Jangce folyón található kínai Három Szoros-gát és a Paraná folyó brazil-paraguayi határszakaszán épült Itaipu vízerőmű után.
Környezetvédőket, helyi parasztokat és más érdekelteket képviselő hatvan civil szervezet létrehozta a Xingú örökké él elnevezésű nyomásgyakorló csoportot. A tömörülés közleményében "diktatorikus aktusnak" nevezte a döntést, és hangsúlyozta, "minden erejével" folytatja az ellenállást.
A már közel 40 éve napirenden lévő beruházás ellenzői szerint elfogadhatatlan, hogy az erőmű megépítésével járó elárasztások következtében a Xingú folyó mentén kitelepítsenek mintegy 16-50 ezer őslakost. A bírálók szerint az erőmű gazdaságilag is életképtelen lesz.
A civil mellett hivatalos úton is folyik az ellenállás: Felicio Pontes államügyész fellebbezést nyújtott be a zöldhatóság döntése ellen arra hivatkozva, hogy a beruházás korábban rögzített előzetes feltételeit nem teljesítették, különös tekintettel a károsodott területek rehabilitációjára. "Az ilyen döntéseknek köszönhetően ma azt mondhatjuk, hogy a környezetvédelmi hatóság a szerzője az amazóniai környezet elleni legsúlyosabb véteknek" - hangsúlyozta Pontes.
A beruházást korábban az egyházmegye püspöke is élesen bírálta. Az osztrák származású Erwin Kräutler kijelentette: Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök kormányának eljárása "diktatórikus és arrogáns". Kräutler szerint "teljesen alulbecslik a projekt következményeit, amelyek visszafordíthatatlanok lesznek. (Lula brazil elnök) azt ígérte, beszélni fog az emberekkel, de a dialógus végül elmaradt."
A kormány álláspontja szerint a majdan 23 millió háztartást villanyárammal ellátó Belo Monte megépítése kulcsfontosságú az ország gazdasági fejlődése és a munkahelyteremtés szempontjából. A kabinet szerint a beruházás nem fenyegeti az őslakosok területeit, a projekt káros társadalmi és környezeti következményeinek kezelésére pedig dollármilliókat fordítanak.
Az erőmű ügye akkor került a szélesebb nyilvánosság homlokterébe, amikor egy 2009-es Sao Paulo-i koncertjén Sting is csatlakozott a tiltakozók táborához. A brit énekes felhívott a színpadra egy Raoni nevű, közismert brazil indiánt, és elítélte a beruházást. A projekt ellenzői maguk mellett tudhatják James Cameron hollywoodi rendezőt és más hírességeket is.
Tiltakozások közepette kezdődhet Brazília új vízierőművének építése (MTI)
- Főszerkesztő
- Hírportálok
- Találatok: 567