Erdősítés - az új lehetőség (3szek.ro)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. február 15. - Február 28-ig lehet benyújtani pályázatokat az Országos Vidékfejlesztési Terv A mezőgazdasági területek első erdősítése címmel meghirdetett programjában. A mezőgazdasági terület alatt szántó, kaszáló és legelő, gyümölcsös értendő. A mezőgazdasági minisztérium honlapján megjelentetett pályázati ütemterv szerint, aki lekési az első kiírást, még három időszakban (május 2—30., szeptember 1—30. és december 2—30. között) pályázhat. Ebben az évben összesen kétszázmillió euróra lehet pályázni, a pénzösszeget egyformán osztják szét a négy kiírási időszak között. A fejezet célja a vidéki környezet és faluvilág minőségi javítása az erdősítéssel történő fenntartható gazdálkodás támogatása révén. Az erdősítés megelőzi a talajlemosódást, nő a talaj vízvisszatartó képessége, javul a levegő minősége, fenntartható vagy növelhető a biodiverzitás. Nem utolsósorban ezen területeken jó minőségű biomasszát is lehet termelni.
Az erdősítési szabványmunkálatok költségének 70 százaléka pályázható meg, ez dombvidéken 1162 vagy 1328 euró, hegyvidéken 1092 vagy 1248 euró hektáronként. A felsorolt nagyobb értékek a hátrányosnak minősített területekre járnak. A pályázó öt éven keresztül támogatásban részesül az ültetvény karbantartására, ennek nagysága változik a domb- vagy hegyvidék függvényében. Dombvidéken az első telepítési évben 210 euró jár hektáronként, a következő években 536, 210, 105 és 105 euró fenntartási és karbantartási juttatásként. Mivel az erdősítéssel szántó, legelő vagy kaszáló célirányos hasznosítása szűnik meg, a jövedelemkiesés pótlására a pályázó tizenöt éven keresztül évi 215 euró támogatást kap hektáronként. Pályázhatnak magánszemélyek, jogi személyek, szakmai csoportok vagy egyesületek és mezőgazdasági területtel rendelkező helyi tanácsok. Utóbbiak esetében azonban csak az erdősítés költségeit támogatják. Működésük szerint különbséget tesznek mezőgazdasági termelő és mezőgazdasági területtel rendelkező más személyek között. A mezőgazdasági termelői státust bizonyítani kell, a feltételrendszer alapján az összjövedelem legkevesebb 25 százalékának mezőgazdasági tevékenységből kell származnia, a munkaórák egynegyedét mezőgazdasági munkálatokkal kell tölteni. A pályázó magántermelőnek az összjövedelmére és a munkaidőre vonatkozó bizonyító nyilatkozatot közjegyző előtt kell megtennie. Cégek esetében a mezőgazdasági termelő státust (az abból származó jövedelmet) a saját könyvelési adatokkal kell bizonyítani. A pályázás alapfeltétele, hogy az erdősítendő mezőgazdasági területnek legalább két éve szerepelnie kell a kifizetési ügynökség nyilvántartásában.
Az állandó gyepek (legelők és kaszálók) esetében az erdősítés csak akkor támogatott, ha a talaj leromlott, ezt az erdészet szakembereinek kell megállapítaniuk.
A legkevesebb félhektáros erdősítendő területnek saját tulajdonban kell lennie, a bérlés esetén be kell mutatni a jogos tulajdonos beleegyezését is. Az erdősítésre tervet kell készíttetni erdészeti szakemberrel (a tervkészítés költsége kifizethető a telepítési támogatásból), majd a környezetvédelemtől is engedélyt kell kérni. A pályázateligazító füzetben megtalálható azon lombhullató és tűlevelű fafajták névsora is, amelyek a telepítésnél kötelezőek (egyedül vagy keverve). A sikeres pályázatokat pontozásos rendszer alapján válogatják ki, figyelembe véve, hogy a létesítendő erdő sík-, domb- vagy hegyvidéken található-e, a terület (50 ha alatti vagy 50 ha feletti lehet) mekkora távolságra található a már létező erdőktől. Fontos paraméter a talaj leromlottsági állapota, a létesítendő erdőnek a tervben vállalt kitermelési kora (40 év alatt vagy 40 év felett), valamint hogy a telepítés egyetlen vagy több fajtával történik-e (több pont a vegyes erdőre jár).


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.