2011. március 8. - A hóvirág a „természetvédelmi szempontból jelentős
növényfajok” közé került, így a gyűjtése, árusítása csak
természetvédelmi és tudományos célból engedélyezhető. A hóvirág a tavasz egyik első hírnöke, szemet, lelket vidító jelenség. Enyhébb teleinken már januárban feltűnnek az utcákon vödrökben, dobozokban az árusoknál. A kereskedelmi célból történő gyűjtés azonban komoly veszélyt jelent az erdeinkben sokfelé megtalálható kedves virágra.
Országos felmérések szerint a legtöbb hóvirág Dél-Dunántúlról kerül a piacokra. A sokéves megfigyelések tapasztalatai szerint egyre ritkul, mivel a kirándulók mellett az alkalmi árusok és kereskedők egyre nagyobb tömegben gyűjtik. Sajnos az utóbbi években jellemzővé vált, hogy hagymástól is szedik és árulják, súlyosan veszélyeztetve a vadon élő populáció fennmaradásának esélyét.
A vadvirág-kereskedelem természetpusztító következményeit felismerve a WWF Magyarország és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság indított először országos méretű kezdeményezést e növények megóvása érdekében 2001-ben. A „Hagyd élni a vadvirágot!” nevet viselő akció célja a széles körű tájékoztatás és a figyelemfelhívás volt.
2005. szeptember 1. óta a jogszabályok is védelmet biztosítanak a hóvirág számára. A védett és a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről szóló 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet 2005. augusztus 31-én megjelent módosítása a hóvirágot is az Európai Unióban jelentős és veszélyeztetett növények sorába helyezte.
E rendelkezés alapján a hóvirág csak tudományos kutatás céljából gyűjthető, magán és kereskedelmi célból nem.
Felügyelőségünk kötelessége a lakosság széles körű tájékoztatása a hóvirág megóvására irányuló védelmi intézkedésről. Így az árusításra készülődő gyűjtők időben értesülnek a korlátozásról, valamint az idei tavasszal szabadban kirándulók többsége már ismerheti a hóvirág kíméletének szabályait.
Továbbá e tájékoztatás egyben figyelem felhívásként is szól, hogy a hóvirág birtokolása helyett a természetben való gyönyörködés legyen a jövőben a főcél.
E közérdekű információ azért is szükséges, mert a hóvirág gyűjtése olyan mértéket öltött, hogy korlátozás nélkül hosszú távon a faj komoly veszélybe kerülhet. A termesztett növények árusítása a vadon élő állományokat nem veszélyeztetik.
A védettséget élvező virágok, mint a kék színű májvirág, a hóvirághoz nagyon hasonló tavaszi tőzike vagy a veszélyeztetett kakasmandikó árusítása korábban is tilos volt, a természetvédelmi hatóság munkatársai már a korábbi években is rendszeres ellenőrizték a piacokat és egyéb elárusító helyeket. Az idei évtől a hóvirág is kíméletet érdemel.
[1] A védett és a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről szóló 13/2001. (V.9.) KöM rendelet módosításáról szóló 23/2005. (VIII. 31.) KvVM rendelet alapján a hóvirág az Európai Közösségben a „természetvédelmi szempontból jelentős növényfajok” közé került. A besorolás a módosítás 3. számú mellékletének fajlistájában található.