2011. szeptember 17. - Csütürtökon Marosvásárhelyen, a Városháza
kistermében a Jó tetteket ültetünk Romániában! országos erdőtelepítési
mozgalom Maros megyei képviselői bemutatták tervüket, miszerint október
22-étől Mezőtóháton, a polgármesteri hivatal által rendelkezésükre
bocsátott 12 hektár leromlott területen önkéntesek segítségével 2
hektárt erdősítenek. A földterület műszaki tanulmányát követően, figyelembe véve a terület adottságait, az erdészmérnök megállapította, hogy egy hektárnyi területre körülbelül 5000 facsemete telepíthető. A fák mintegy 45%-a tölgy lesz. Ehhez az akcióhoz keresnek támogatókat és önkénteseket. Mint elmondták, ígéretük van ugyan, de még csak tárgyalásokat folytattak a megyei erdőgazdálkodási igazgatósággal a csemeték biztosításáról. S bár az erdők nemzetközi évében vagyunk, nem kaptak ígéretet arra, hogy ingyen bocsátják a rendelkezésükre a fákat, ezért megvásárlásukra pénzt gyűjtenek. Az ültetési munkára is várnak önkénteseket. Az erdősítés mellett környezetvédelmi nevelő céllal is kezdeményezték akciójukat. A jelentkező önkénteseket nyilvántartásba veszik, és értesítik, amikor szükség van a munkájukra.
Nemcsak elültetik a fákat – hallhattuk a sajtótájékoztatón –, a szervezők az új erdő gondozásáról is gondoskodnak. A Népújság kérdésére nem kaptunk egyértelmű választ arra, hogy miként. A megyei tanács alelnöke, az erdőmérnök Chirteş Cristian kijelentette, hogy „nem kötelező” erdőgazdálkodási rendszer (regim silvic) szerint kezelni az új parcellát, mert úgy „bonyolultabb az erdő karbantartása.” Igaz, a település polgármestere megígérte, hogy biztosítja a csemeteerdő felügyeletét. Miként? – arra sem jött válasz. Mind a megyei tanács alelnöke, mind a polgármester dicsérték a kezdeményezést. Az alelnök elmondta, hogy „eddig hat tulajdonjog-visszaszolgáltató törvény jelent meg”, amelyek alapján nagyon sokan visszakapták az erdőt, és az első dolguk az volt, hogy kivágták a fákat – ezért örvendetes az önkéntesek faültetési kezdeményezése. A mezőtóháti polgármester kiegészítette: különösen Hargita és Kovászna megyében volt nagy az erdőirtás, ezért „jó, hogy még vannak olyanok, akik fát ültetnek”. Arra a felvetésre, hogy megyénkben a Romsilva miként gazdálkodott, nem volt válasz.
A Népújság a továbbiakban arra volt kíváncsi, hogy miért Mezőtóhátat választották. A projektvezető elmondta, a megyei tanácshoz benyújtott kérvény alapján három olyan települést ajánlottak, ahol leromlott területek erdősítését tervezték. Nádason 4 hektár, Nagysármáson 67 hektár és Mezőtóháton 12 hektár jött szóba – a mérete miatt választották az utóbbit. A polgármester azt is megígérte, hogy saját költségen a kiszemelt területet teraszosítják és az ültetést végzőknek ebédet adnak.
Újságírói kérdésre az is kiderült, hogy bár a Környezetvédelmi Alap pályázat útján támogatja a faültetést, a fiatalok nem éltek ezzel a lehetőséggel, mert „bonyolult az elszámolás”. Mi több, a megyei tanács alelnöke azt is hozzátette, hogy több mint két hónapja várják a mezőrücsi erdősítés költségeihez a hozzájárulást, ezért „nem érdemes” ide pályázni. Így a költségek fedezésére elsősorban az adományozókra számítanak. Ha lesz támogatás, akkor úgy tervezik, hogy az erdősítési program hét évet tart és így részük lehet több száz hektár betelepítésében.
Mint megtudtuk, nemcsak Maros, hanem Argeş, Ialomiţa, Mehedinţi és Temes megyében is ültettek fákat önkéntesekkel. Az idén 300 hektár területet szeretnének erdősíteni. A Jó tetteket ültetünk Romániában országos erdőtelepítési mozgamat az EcoAssist Egyesület kezdeményezte, az az egyesület, amely tavaly megszervezte az országos méretű Let’s do it Romania! takarítási kampányt. Vajda György