2011. szeptember 8. - Csak egy hargitai település pályázott az erdősítési programra Hiába 2011 az erdősítés éve, kevesen jelentkeztek Székelyföldön a Környezetvédelmi Alap által meghirdetett erdősítési programra. Az önkormányzatokat megcélzó kiírásra országosan 72 pályázatot nyújtottak be, összesen 101 millió lej értékben. Hargita megyéből csak egy pályázat érkezett, Maros megyéből kettő, Kovászna megyéből pedig egy sem.
Az elmúlt napokban hozták nyilvánosságra a Környezetvédelmi Alap által 2011. július 18. – augusztus 31. közötti időszakra meghirdetett erdősítési program nyertes pályázóinak névsorát. A gyenge minőségű mezőgazdasági területek erdősítésére kiírt programra, melyre önkormányzatok jelentkezését várták, összesen 101 millió lej értékben hagytak jóvá pályázatokat, az érintett területek 4109 hektárt tesznek ki. A program összköltségvetése 89 millió lej, a maximálisan pályázható összeg 3,5 millió lej.
Annak ellenére, hogy a pályázók az elvégzett munkálatok teljes elszámolható költségét igényelhetik, és a jelentkezési procedúrát is egyszerűsítették, a székelyföldi önkormányzatok nem éltek a lehetőséggel. Hargita megyéből egyedül a gyergyóremetei polgármesteri hivatal pályázott 1,94 millió lej értékben (rendszeresen „ott vannak” minden kiíráson), Maros megyéből két önkormányzat, Kovászna megyéből pedig egy sem jelentkezett.
Nem vonzó a program
Tavaly, amikor önkormányzatok, egyházak, közbirtokosságok és tanügyi intézmények jelentkezhettek saját tulajdonban lévő, gyenge minőségű területeik erdősítésére, 48 nyertes pályázatot hagytak jóvá, Hargita megyéből az Alfalusi Közbirtokosság (2,51 millió lej) és a Szárhegyi Közbirtokosság (2,63), Kovászna megyéből a papolci Imreh Albert Közbirtokosság (2,69) és Zágon község önkormányzata (2,51), Maros megyéből pedig Szászkézd község önkormányzata (2,72) volt a nyertesek között.
Tavaly novemberben, amikor a Hargita megyei önkormányzat székhelyén sajtótájékoztatón ismertették a Környezetvédelmi Alap programjainak helyzetét, elhangzott: a Hargita megyei aluljelentkezés okát konzultációk során igyekeznek felmérni, hogy a további kiírások során orvosolni tudják. Ez azonban nem járt sikerrel, az érdektelenség okait csak találgatni lehet.
Lőrincz Csilla programfelelős, a Környezetvédelmi Alap Ügyvezetőségének alelnöke elárulta, az önkormányzatok részéről sincs visszajelzés arra vonatkozóan, hogy miért nem vonzó ez a kiírás. „Az egyik ok talán az lehet, hogy a megyében kevés az úgymond degradált termőföld, viszont megtörténhet, hogy az önkormányzatok sem fordítanak kellő figyelmet az erdősítésre. Hosszú, több év alatt kifutó pályázatokról beszélünk, sok gonddal és munkával jár, ráadásul a siker sem garantált, gyakran találkozni az újraültetés szükségességével” – mondja Lőrincz Csilla.
Az idei program augusztus 19-ei határidővel volt meghirdetve, végül elnöki rendelettel augusztus 31-éig hosszabbítottak. A programfelelős elárulta, ennek egyik oka a kevés pályázat volt, másrészt pedig több önkormányzat is jelezte, hogy nem tudja időben beszerezni a szükséges láttamozásokat.
Legtöbb, legkevesebb
A legnagyobb összegű pályázatokat a Vaslui megyei Bălăşeşti és a Teleorman megyében található Măldăieni község nyújtotta be 3,55, illetve 3,495 millió lej értékben. Az ellenkező póluson két Temes megyei községet találunk, Besenyőt (559 000 lej és Kisbecskereket (445 000 lej.) Szász Csaba