Legyen önkéntes faültető! (Erdély.ma)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. szeptember 30. - Hazánkban évente mintegy 15 millió fát vágnak ki, így az elmúlt 20 évben óránként 2 hektár erdőt irtottak ki, igy 350 ezer hektár erdő tűnt el Romániában. Ezért október 22-étől önkénteseket vár az EcoAssist Egyesület kezdeményezte Jó tetteket ültetünk Romániában országos erdőtelepítési mozgalom, a Maros megyei település, Mezőtóhát faültetési akciójára. A program négy héten át fog tartani, és a faültetésekre minden szombaton sor kerülne. A polgármesteri hivatal által rendelkezésükre bocsátott 12 hektár leromlott területen minimum 2 hektárt terveznek idén erdősíteni.

A földterület műszaki tanulmányát követően, az erdészmérnök megállapította, hogy egy hektárnyi területre körülbelül 5000 facsemete telepíthető. A terv szerint a fák mintegy 45%-át tölgy teszi ki. Ehhez az akcióhoz keresnek támogatókat és önkénteseket. Mint elmondták, ígéretük van ugyan, de még csak tárgyalásokat folytattak a megyei erdőgazdálkodási igazgatósággal a csemeték biztosításáról. S bár az erdők nemzetközi évében vagyunk, még nem kaptak ígéretet arra, hogy ingyen bocsátják a rendelkezésükre a fákat, ezért megvásárlásukra pénzt gyűjtenek. Az erdősítés mellett környezetvédelmi nevelő céllal is kezdeményezték akciójukat.
Megtudtuk, hogy nemcsak elültetik a fákat, hanem a szervezők az új erdő gondozására is figyelmet fordítanak. A megyei tanács alelnöke és a polgármester is dicsérték az ötletet. Az alelnök elmondta, hogy „eddig hat tulajdonjog-visszaszolgáltató törvény jelent meg”, amelyek alapján nagyon sokan visszakapták az erdőt, és az első dolguk az volt, hogy kivágták a fákat, ezért örvendetes az önkéntesek faültetési kezdeményezése.

Azt is elmondták, hogy miért épp Mezőtóhátat választották a projekt céljául. Az akció vezetője kifejtette, a megyei tanácshoz benyújtott kérvény alapján három olyan települést ajánlottak, ahol leromlott területek erdősítését tervezték. Nádason 4 hektár, Nagysármáson 67 hektár és Mezőtóháton 12 hektár jött szóba – a mérete miatt választották az utóbbit. A polgármester azt is megígérte, hogy saját költségen a kiszemelt területet teraszosítják és az ültetést végzőknek szállást és ebédet is biztosítanak.

Ugyanakkor a település polgármestere azt is megígérte, hogy a beültetendő földet előkészíti, és be fogja keríteni a csemetékkel beültetett földet, hogy az állatok ne tegyenek kárt bele, és a falusiakat buzdítani fogja, hogy vagy munkával vagy vízzel, élelemmel járuljanak hozzá a projekthez.

Kérdésünkre az is kiderült, hogy bár a Környezetvédelmi Alap pályázat útján támogatja a faültetést, a fiatalok nem éltek ezzel a lehetőséggel, mert „bonyolult az elszámolás”. Mi több, a megyei tanács alelnöke azt is hozzátette, hogy több mint két hónapja várják a mezőrücsi erdősítés költségeihez a hozzájárulást, ezért „nem érdemes” ide pályázni. Így a költségek fedezésére elsősorban az adományozókra számítanak. Ha lesz támogatás, akkor úgy tervezik, hogy az erdősítési program hét évet tart és így részük lehet több száz hektár betelepítésében.

A faültetési projekt nemcsak Maros, hanem Argeş, Ialomiţa, Mehedinţi és Temes megyében is ültettek fákat önkéntesekkel. Az idén 300 hektár területet szeretnének erdősíteni egész Románia területén. Pál Piroska


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.