2011. december 18. - Eddig az órai jegyzeteimet régimódian, normális füzetbe írva rögzítettem. Ám a tabletek korában, büszke tablet-tulajdonosként felfigyeltem a jegyzetes alkalmazásokra. Már csak a környezetre gyakorolt hatáson gondolkozom… Hány oldalnyi jegyzetet kell készítenem tableten vagy laptopon ahhoz, hogy jót tegyek a környezetnek?
Persze, a papírt is csodálnunk kell, hiszen ez a régi találmány képes felvenni a versenyt a 21. század számítógépeivel. Ám a 2 termék közötti különbség kifejezetten bonyolulttá teszi a lehetőséget, hogy összehasonlítsuk őket. A tableteket és a papírt alkotó „nyersanyagok” teljesen másmilyenek, és máshogyan károsítják a környezetet. Hozzá kell tenni, hogy a tabletek sokoldalú eszközök így nem egyértelmű, hogy az előállításukhoz mennyi energia kellett – gondolunk itt az előállítás során szükséges anyagokra, a szállításhoz szükséges benzinre, az összeszerelésre. Ám mivel a tableteket és a papírt is használhatjuk ugyanarra a célra – jegyzetkészítés - érdemes összehasonlítani őket pár szempontból.
Kezdjük az üvegházhatást okozó gázokkal, ami a legtöbb környezetet befolyásoló analízis közös nevezőként használ. Ha már van tableted és azon gondolkodsz, hogy jegyzetelésre használd, akkor azonnal érdemes elraknod a golyóstolladat! Az Environmental Paper Network adatai szerint egyetlen egy darab papírlap készítése, nem újrahasznosított anyagokból körülbelül 13,6 gramm széndioxidot termel. (A széndioxidot használjuk minden üvegházhatást okozó gáz kifejezésére, beleértve a metánt, salétromsavat, fluorozott szénhidrogéneket, stb.)
Összehasonlítva az iPad-del, ami mindössze 3 wattot fogyaszt óránként, aminek következtében csupán 1,81 gramm szén-dioxid jut a levegőbe. Így az iPad-en több mint 7 teljes órán keresztül tudunk jegyzeteket készíteni, annyi üvegházhatású gáz levegőbe juttatásával, amit egy oldalnyi papír készítése jelent. Hacsak nem nagyon, nagyon keveset jegyzetelsz vagy a tanárod kevés olyat mond, amit érdemes lejegyzetelni, akkor a tabletek nyernek.
Ám ha 100 százalékban újrahasznosított papírokra váltasz, akkor változtat a számokon, de nem eléggé ahhoz, hogy megfordítsa az eredményeket. Egy újrahasznosított lap készítése 7,7 grammnyi üvegházhatású gázt termel. Persze még így is 4 órán keresztül tudsz jegyzetelni az iPad-be, úgy hogy csak egy relatíve környezetbarát papírlap elkészítésénél termelt mennyiségű üvegházhatású gázt juttatsz a levegőbe.
Ám ha csak azért tervezel megvenni egy tabletet, hogy jegyzeteket készíts vele, az egyenlet változik.
Egy iPad használata kevesebb mint 30 százalékát juttatja a levegőbe élettartamának üvegházhatású gázainak. A maradékért a gyártása (60%), a szállítása (10%) és az életének végén való újrahasznosítása (1%) felelős.
Az Apple becslése szerint egy iPad egész élete alatt 104,7 kg üvegházhatású gázt juttat a levegőbe. (A cég nem részletezte, hogy ez hány órán keresztüli használatot jelent, csupán azt, hogy ez egy „intenzív mindennapi használatot” jelent 3 éven keresztül, ami körülbelül megfelel egy tanuló szükségleteinek.”)
Ez körülbelül azonos értékű 7700 tiszta lap előállításával vagy 13600 oldalnyi 100 százalékban újrahasznosított lap nyomásával. Egészen esélytelen, hogy egy egyetemista 113 spirálfüzetet használna el, amíg megjelenik az iPad 3.
Ahogy valószínűleg tudod, a papír előállítása komoly problémát jelent az üvegházhatás kialakulásában. A gyártók természetes fákat vágnak ki világszerte, hogy helyet csináljanak eukaliptusz fáknak és terpentinfenyőknek. Míg ezek a fajták nagyszerű papír-előállításhoz szükséges rostokkal rendelkeznek és kevesebb fehérítést igényelnek, mint más fajták. Ám a biológusok szerint a gyárak ültetvényei 90-95 százalékkal csökkentik a biodiverzitást. Emellet sok permetszert és gyomirtószert kívánnak, mely a vizet szennyezi. A természetes erdőket fa-ültetvényekké alakítják az USA déli részén és Indonéziában már rémisztő a helyzet.
A tabletek nincsenek közvetlenül hatással a fák kivágására, ám sok környezetre káros gázt bocsátanak ki. Emellett az iPad egy „cloud computing” szerkezet, hiszen a legtöbb alkalmazás, adat nem is azon van rajta, hanem a világhálón. Így magának az internetnek a környezetre gyakorolt hatásait is figyelembe kell venned.
Szóval a legegyszerűbb válaszunk az, hogy ne vásárolj semmi olyat, amire nincs szükséged. Ha már van tableted használd jegyzetelésre, ahelyett hogy rengeteg papírt vásárolnál. Emellett használd az eszközt annyi ideig, ameddig csak tudod. Ha újonnan vennél tabletet, csak azért, hogy azon jegyzetelhess, gondolod újra. A Föld egy jobb hely lenne, ha mindenki újrahasznosított papírt használna. Még a kreativitásodat is kieresztheted – a tanárok által kiadott lapokat, jegyzeteket gyűjtsd össze és a felesleges papírokkal be is fedheted a füzeteidet! (Gy. A.)
Legyenek a jegyzeteid környezetvédőek! (slate.com/kamaszpanasz.hu)
- Főszerkesztő
- Hírportálok
- Találatok: 579