Az erdőknek szerepük van a csapadék mennyiségében (Science Daily/fuggetlen.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. december 18. - Az erdők jelentős mennyiségű nedvességet termelnek, amiből eső lesz. A Svéd Agráregyetem (SLU) kutatói kimutatták, hogy az erdőterületek csökkentésével csökken a régió és a kontinens csapadéka. Ezt tudomásul kell venni, ha pontos képet akarunk kapni az erdők szerepéről a vízkörforgásban.
"Az erdők jó csapadékszállítók-e? Ez a kérdés megosztja a tudósokat: azokra, akik a fákat vízfogyasztóknak látják, és azokra, akik vízhozónak" - mondja David Ellison, az egyetem munkatársa. "Bemutatjuk, hogy a két tábor közötti különbség feloldható, ha térben szemléljük a kérdést."
Lokálisan nézve a fa - vízfogyasztó. De szélesebb, regionális skálán, az erdő nedvességet szállít a légkörbe, amelyből csapadék képződik. Némely száraz terület csaknem teljes egészében az erdővel borított területekről jövő esőtől függ.
Az EU Water Framework direktíváját az erdő vizet fogyasztó szemlélete befolyásolja: a víz értékességét hangsúlyozza, de megfeledkezik az erdőnek a víz-körforgáshoz való hozzájárulásáról. Ugyanígy hiányzik ez az egyre népszerűbb 'Víz lábnyom'-ból is. (Ez utóbbi arra való, hogy a termékek vagy folyamatok vízigényességét kifejezze.)
Az erdőirtás, az erdők helyén földművelés vagy emberi település létesítése - negatív hatással van a regionális csapadékmennyiségre.
Kis területen és rövid időintervallumban nézve ez nem biztos, hogy észrevehető. De ha az erdőirtás folytatódik, a csapadék, a vízellátás csökkenni fog sok helyen.
Az erdősítés és az újraerdősítés értékes eszköz a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásban: ettől növekedni fog a nedvesség mennyisége azokban a régiókban, ahol a csapadék ma csökkenőfélben van.
"Az erdőket globális közjavaknak kell tekinteni, mert hozzájárulnak a vízkörforgáshoz, ami az emberiség fennmaradását és jólétét szolgálja, ezért meg kell őrizni azokat, és a köz javára kell használni" - érvel Ellison a Global Change Biology szakfolyóiratban megjelent írásban.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.