Édler: boszorkányüldözés zajlik a Schweighofer ellen (transindex.ro)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2013. május 8. - Mérsékeltebb hangnemet tartana üdvösnek a tervezett rétyi Schweighofer-beruházás kapcsán Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi Kamara elnöke. „Jelen pillanatban azt látom, idejött egy cég, be akar fektetni, és anélkül, hogy bármilyen hatástanulmány elkészült volna, és bármilyen információval rendelkeznénk, egyfajta negatív kampány indult a beruházás ellen, és olyan információk hangzanak el, amelyek nem állják meg a helyüket” – jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján Édler.

A kamara elnöke attól tart, Kovászna megye és Székelyföld emiatt úgy lesz elkönyvelve, mint befektetőellenes térség. Boszorkányüldözés zajlik a beruházó ellen, az ellenzők azt mondják, káros hatása lesz a térségre, de ezt még nem tudjuk – tette hozzá.

Döntéseket, véleményeket csak azután lehet megfogalmazni, miután látjuk, mi lesz a befektetéssel – véli. Ha elkészülnek a hatástanulmányok, és kiderül, valóban káros a környezetre vagy egészségre, akkor persze állást kell foglalni, de addig is nem szabadna olyan híresztelésekkel manipulálni a közvéleményt, hogy a cég Ukrajnából radioaktív fát hozna Rétyre – véli Édler. A fában a feldolgozás után is benne marad a radioaktivitás, ha a cég azt Japánba – legnagyobb exportcélországába – kiszállítja, abból nagy botrány lenne, ezt egy ilyen nagy cég nem engedi meg magának - mutatott rá.

Édler szerint a politikai szereplőknek felelősen kellene megközelíteniük a témát, ám sajnos „egy politikai párt rátelepedett erre", és a székelyföldi erdők nagy védelmezőjeként próbálja beállítani magát, fényezni saját imidzsét, ami nincs rendben – utalt Édler az EMNP-re.

A kereskedelmi kamara a cégbíróságtól kikért adatait ismertetve elmondta, Kovászna megyében a fafeldolgozó cégek közül 109 dolgozik abban a doméniumban, mint az osztrák nagyvállalat, ezeknek összesen 1100 alkalmazottjuk van. Nagyon pesszimista becslés szerint ha a nagyberuházás hatására 40 százalék megszűnik, akkor is 440 emberről beszélünk – mondta Édler. Ha ezt összevetjük azzal, hogy hány alkalmazottja van a Scweighofernek országos szinten (1855 személy a 2011-es adatok szerint), az a négy jelenlegi telephelyre leosztva átlagban 463 munkahelyet jelent, ez Édler értelmezésében azt jelenti, az eddigi beruházások esetében nem megszűntek, hanem inkább átszerveződtek a munkahelyek.

A megye szerinte mindenképp nyerne a beruházással: a rétyi költségvetés megduplázódna; a kamara jelenleg azért lobbizik, hogy helyben bejegyzett cégként működjön majd a Scweighofer, mert akkor a megyébe osztják vissza az áfát és a jövedelemadóból egy részt; azt is javasolták, hogy a kivitelezést helyi cégek végezzék. Édler szerint a beruházó szociális érzékenységére is lehetne majd számítani, például arról lehetne beszélni, támogassa a Rétyi Nyír természetvédelmi területtel kapcsolatos projekteket. Nem hiszem, hogy a Schweighofer tönkreteszi a Rétyi Nyírt, ez feltételezés – mondta újságírói kérdésre.

Ugyanakkor hangsúlyozta, ahogy elkészülnek a hatástanulmányok, felmérések, és kiderülne, hogy valóban veszélyezteti a környezetet vagy egészséget, ő lesz az első, aki azt mondja, le kell állítani a projektet, „de addig ne menjünk bele olyan dolgokba, amiket nem tudunk”.

A kamara birtokában egyelőre nincs fizetésekre vonatkozó információ, az ezzel kapcsolatos aggodalmakra Édler azt mondta, a megyének mindenképp szükséges lenne 2-3 nagybefektető, mert az versenyt generálna a munkaerőpiacon, növekednének a fizetések, és nőne az életszínvonal.

Hogy a beruházás hátterében milyen egyéb érdekek állhatnak, arról is szólnak a híresztelések, viszont Édler szerint megalapozatlanul nem szabadna akadályozni a nagybefektetőket. A székelyföldi erdőket így is, úgy is folyamatosan kitermelik, ha az erdőtulajdonosok ezt hagyják, eközben meg az ellenzők az egyszerű embereknek beadják, hogy a Schweighofer kivágna minden erdőt Székelyföldön; márpedig ha a tulajdonos nem adja el, akkor nem vágják ki az erdőket – szögezte le Édler.

A kamara elnöke szerint mindenképpen szakmai síkra kellene terelni a beruházás pro és kontra vitát; azt javasolta, a civil szervezetek is fogalmazzanak meg szakmai véleményt, készítsenek hatástanulmányt, és csak azután mondják azt, hogy káros a beruházás.

Gyertyás tiltakozó akciók a beruházás ellen

Május 7-én több székelyföldi városban és településen is gyertyás tiltakozó akciót szerveztek a rétyi óriásberuházást ellenző civil és politikai szervezetek. Sepsiszentgyörgyön mintegy 100-an, Kézdivásárhelyen 50-en gyűltek össze a tiltakozók, felolvasták a korábban indított petíciót, és a helyszínen is aláírásokat gyűjtöttek. Kézdin az Erdélyi Magyar Néppárt ifjúsági szervezete, a MINTA szervezte a tiltakozást az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) helyi tagjaival közösen; a mintegy félórás akció során gyertyákból kirakták „A székelyföldi erdőkért” feliratot.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.