Romániában életbe lépett a napszámos-törvény (erdély.ma)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2013. november 11. - November elsején lépett életbe az 52/2011-es törvényt módosító 277/2013-as napszámos-törvény, amely több lényeges változtatást tartalmaz arra vonatkozóan, hogy milyen munkákat végezhetnek a napszámosok. A jogszabály egyik legfontosabb újdonsága az, hogy nemcsak jogi személyek, hanem magánszemélyek is foglalkoztathatnak napszámosokat, de csak saját hasznukra végzett munkára! Az így szerződtetett személyt legfeljebb 12 órát lehet dolgoztatni naponta.

Külön cikkely szabályozza a 15 és 16 év közötti kiskorúak foglakoztatását. Szülői (vagy a kiskorú törvényes képviselőjének) beleegyezésével a 15-16 évesek is végezhetnek a fizikumuknak megfelelő, szakképzettséget nem igénylő napszámos munkát, viszont maximum csak 6 órát dolgozhat naponta (30 órát hetente), kizárólag nappal, éjszaka nem. A munkabérnek 2 és 10 lej között kell mozognia, az órabért a munkanap végén vagy a szerződésben rögzített időszak lejártával kell kifizetni az alkalmazottnak. Ehhez is szükség van a szülői beleegyezésre.

A jövedelem után járó 16 százalékos adót a munkavállaló fizeti be. Fontos tudnivaló, hogy a napszámos munka nem jár társadalom-, illetve egészségügyi biztosítással.

Az alábbi tevékenységi területeken alkalmazhatók napszámosok: mezőgazdaság, vadászat, halászat, erdőgazdálkodás (fakitermelői munkára nem!), haltenyésztés, gyümölcs- és szőlőtermesztés, méhészet, állattenyésztés, anyagmozgatás (a fentebb felsorolt területeken), előadások, filmvetítés, kulturális jellegű tevékenységek.

A munkaadónak kötelessége munkavédelmi kiképzésben részesíteni napszámosait. Balázs Katalin


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.