A valódi fenyő és a műfenyő életciklus-elemzése (zipmagazin.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2013. december 17. - Karácsony közeledtével évről évre a fenyőfák kerülnek a környezetvédelmi kérdések középpontjába. Újságokban, internetes portálokon gyakran találkozhatunk a karácsonyfa-állítás környezetterhelő hatásairól szóló írásokkal, kisfilmekkel, a fenyővásárlási szokásokat célzó közvélemény-kutatásokkal. Általában megfeledkeznek arról, hogy globalizált világunkban egyre nagyobb szükség van a valódi értékekre, természetes anyagokra - olvasható Csordós Diána fataj.hu oldalon megjelent írásában.

Köztudott, hogy a karácsonyfának értékesített fenyők túlnyomó része hazánkban ültetvényekről származik, amelyek újratermelhetők, bármely mezőgazdasági növényhez hasonlóan, így nem áll fenn az erdőirtás veszélye. Az ünnep elmúltával energetikai célokra újrahasznosíthatóak, amelyhez a szervezett gyűjtés mindenütt megoldott. A földlabdás növények pedig udvarunk díszévé válhat, illetve sokhelyütt visszavásárolják őket.

 Az ELLIPSOS (szaktanácsadással foglalkozó, montreali cég) tudományos, független vizsgálatot végzett, a kutatók (Couillard és munkatársai, 2009.) kutatásuk során az életciklus-elemzés (angolul: Life Cycle Assessment LCA) módszerét alkalmazták, amely lehetővé teszi egy adott termék, vagy tevékenység teljes életciklusa során a környezeti hatások vizsgálatát. Az LCA  alapvetően négy fő szakaszból áll: célkitűzés, adatgyűjtés, számítások, környezeti hatások vizsgálata, értékelés, következtetés.

 A vizsgálatban természetes és műfenyő esetében is mindenféle dekorációtól mentes, 7 méter magas fát vettek alapul Montrealban. A fenyőültetvény Montrealtól 150 km-re található. A műfenyő Kínában készült, majd kombinált fuvarozás útján (vízen és vasúton) került a vizsgálat helyszínére. A kutatók műfenyő esetében átlagosnak mondható, 6 éves élettartammal számoltak munkájuk során, azonban a természetes fenyővel való pontos összehasonlítás érdekében 1/6-od részaránnyal számoltak.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.