"Az orrunk előtt folyik Erdély kifosztása" (Székelyhon)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2014. január 10. - Osztrák cég fogja letarolni a székely erdőket -

Karácsony napján állította ki Kovászna Megye Tanácsa a Holzindustrie Schweighofer rétyi fűrészüzeme építkezési engedélyét. Ezzel gyakorlatilag minden akadály elhárult az osztrák beruházó elől, azaz kezdődhet a gyár építése.
Kovászna Megye Tanácsának illetékesei szerint az osztrák beruházó a múlt hónapban benyújtotta az építkezési engedély kibocsátásához szükséges összes jóváhagyási okiratot, a kérelmezési dokumentációval egyetemben, így nem volt törvényes akadálya annak, hogy kibocsássák az engedélyt. A törvény értelmében harminc nap állt rendelkezésére az önkormányzatnak, viszont – amint azt Dálnoki Lajos, Réty polgármestere szerdán megerősítette – erre a lépésre már december 24-én sor került. A községvezetés egyébként pár napja kapta kézhez azt a dokumentumot, amelyben értesítik, hogy megtörtént az építkezés engedélyezése. Az elöljáró elmondta: tudomásul vették ezt a tényt.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke csütörtökön kifejtette, hogy most is, és az engedélyeztetési folyamat során végig a törvényes előírásoknak megfelelően jártak el. Mivel a kérelmező megfelelt minden elvárásnak, így nem maradt más hátra, mint hogy kibocsássák az engedélyt.
A Holzindustrie Schweighofer cégcsoport vezetője, Gerald Schweighofer múlt év márciusában jelentette be Sepsiszentgyörgyön, hogy Réty község határában hozná létre az újabb "romániai" fűrésztelepét. Ez 150 millió eurós beruházást jelent majd, és várhatóan 650 új munkahely teremtését teszi lehetővé. Az új üzem éves feldolgozó kapacitása 800 ezer köbméter rönkfa, és a fűrészáru nyolcvan százalékát főként ázsiai piacokra szánják.
A bejelentést követő engedélyeztetési, jóváhagyási folyamatot heves ellenállás kísérte, főképp a környezetvédelemben érdekelt civil szervezetek részéről. Hazai, illetve nemzetközi civil és természetvédelmi szervezetek fogalmazták meg aggályaikat több rendben a telep természetromboló hatásaival kapcsolatosan. A Zöld Székelyföld Egyesület és Zöld Erdély Egyesület több rendben is nemkívánatosnak minősítette a beruházást, illetve az ellenzők közé felsorakozott a Greenpeace is, mely tiltakozásra buzdította a polgárokat, továbbá a megyei környezetvédelmi hivatal vezetőjének lemondását kérte többek között hivatali mulasztás miatt. A tiltakozássorozat, amelyben élen járt a helyi Indigó névre hallgató civil csoportosulás, végül nem érte el a célját, és az osztrák beruházó fennakadás nélkül megkapta a környezetvédelmi hivatal jóváhagyását is.
EMNP: kifosztják Erdélyt
Az orrunk előtt folyik Erdély kifosztása: a verespataki aranybánya, a bihari palagáz, a rétyi fűrésztelep – hívta fel a figyelmet Tőke Ervin, a Minta elnöke pénteken, a rétyi fűrésztelep építése és annak következményeiről tartott sajtótájékoztatójában.
Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) ifjúsági szervezete, a Minta a rétyi fűrésztelep építése, illetve annak következményeiről tartott sajtótájékoztatót pénteken délelőtt Csíkszeredában. Ennek előzménye, hogy karácsony napján Kovászna Megye Tanácsa kiállította a Holzindustrie Schweighofer rétyi fűrészüzemének építkezési engedélyét, amely által gyakorlatilag minden akadály elhárult az osztrák beruházó elől, elkezdődhet a gyár építése.
Tőke Ervin, a Minta elnöke elmondta, a sajtótájékoztató által arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy azoknak az emberek, akiknek ez a beruházás most jó üzletet jelent, később a felelősséget is vállalniuk kell az bekövetkező rombolásért. Belátta, nem állt módjukban megakadályozni az engedélyek kiadását, azonban tavaly, május 6-án a Minta számos erdélyi településen 10 ezer mécses meggyújtásával próbálta felhívni a közvélemény figyelmét a veszélyekre. Tőke hozzátette, azt követően belépett a küzdelembe a Zöld Erdély Egyesület és a Zöld Székelyföld Egyesület, valamint az Indigó csoport, akik figyelemreméltó munkát végeztek.
A Minta elnöke ismertette a fűrésztelep megépítésének véleményük szerinti következményeit, hogy a Rétyen építendő üzem évi 800 ezer köbméter fenyőfarönköt fog feldolgozni – kérdés hogy honnan fedezik majd ezt a mennyiséget. Meglátásuk szerint „ha megépül a rétyi megafűrésztelep, akkor a szállítási költségek jelentősen csökkenni fognak, így a Holzindustrie még többet tud ajánlani a fáért, így újabb drágulások várhatóak a piacon.” Ez magával vonja majd a helyi fafeldolgozók tönkremenetelét, azáltal pedig számos családapa maradhat munka nélkül – véli Tőke.
A Minta újra tiltakozik ezen természeti és helyi gazdaságromboló veszély miatt. Meglátásuk szerint az emberi mohóság miatt olyan befektetőket hoztak térségünkbe, amelyek képesek mindenkit lekenyerezni. „Az orrunk előtt folyik Erdély kifosztása: a verespataki aranybánya, a bihari palagáz, a rétyi fűrésztelep” – fogalmazta meg.

 



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.