2014. február 26. - Több millió lejes károkról panaszkodnak a közbirtokosságok, amelyeket az állami erdészet okozott a visszaszolgáltatások során.
Azokról a területekről van szó, amelyeken nem végezték el az előírt faültetéseket, és úgy kerültek vissza a tulajdonosokhoz.
A csíki régióban 800 hektár területet érint az állami erdészet által okozott veszteség – mondta el Híradónknak Rafain Zoltán. A közbirtokossági elnök hozzátette, a történet több mint 10 évvel ezelőttiekre nyúlik vissza.
„A 2000/1-es törvény az megjelent 2000-ben, de 2 év háború és viaskodás után adta vissza az erdőket, amihez meg kellett lépjük azt, hogy létrehozzuk a magán erdészetet, egy olyan erdészeti struktúrát, ami az államival szemben is megfelelő, és ugyanazokkal a jogokkal bír, ekkor okozott egy kárt, hiszen akkor rengeteg mennyiségű fát szállított el vagy vágott ki” – mondta el Rafain Zoltán a Csíki Közbirtokosság
elnöke.
A visszaerdősítés pedig elmaradt, holott a törvény arról rendelkezik, hogy egy év alatt meg kell tenni. Kelemen Atilla parlamenti képviselő szerint viszont ez már nem várható el.
„A törvény ugyan rendelkezik arról, hogy a visszaerdősítést egy év alatt kötelező megtenni, nagyon sok esetben nem történtek meg ezek. Itt is vita van, hogy ki kell fizesse a csemetét, ki nem kell fizesse. Sajnálattal kell mondanom, hogy nagyon sokan ezt úgy értik, hogy az enyém az erdő, de te állam gyere és erdősítsél nálam, ez nem működik” – vélekedett Dr. Kelemen Atilla parlamenti képviselő, RMDSZ.
Kelemen Atilla szerint sokkal nagyobb károkat okoznak a falopások, amelyek ellen az erdészeti törvény sem nyúlt megfelelő védelmet.
Egy 2013-as jelentés szerint 366 ezer hektár erdőt vágtak ki illegálisan az elmúlt 23 évben. Joó Andrea Erika