2015. január 13. - A Holzindustrie Shweighofer Háromszékre költözik
A civil ellenzés a bejelentés után megkezdődött, szerveztek tüntetést, 7400 személy által aláírt petíciót nyújtottak be a megyei tanácshoz, melyben tíz kérdést fogalmaztak meg. Az ellenzőakciókhoz 12 civil szervezet társult.
Új munkahelyek az egyik oldalon, sok pusztítás a másikon. Továbbra is megválaszolatlan kérdés: milyen áron költözik be a Holzindustrie Shweighofer (HS) Háromszékre, pótolhatják-e a millióeurók a meggondolatlanul feláldozott természeti értékeket? A legtöbb érv a vállalkozás mellett szól, a civilek viszont tiltakoznak.
Gerald Shweighofer cégtulajdonos márciusban jelentette be az elmúlt húsz év legjelentősebb háromszéki beruházását, legújabb fűrészüzemüket Réty mellett építik meg, három környezetvédelmi terület határában. Az osztrák csoport immár tíz éve foglalkozik fafeldolgozással az ország négy településén. Háromszéki befektetésüknek Kovászna megye környezetvédelmi hivatala zöld utat adott, álláspontjuk szerint a fűrésztelep nem veszélyezteti a környezetet. A HS betelepedését jóváhagyták, tavasszal kezdődnek a munkálatok.
650 új munkahely, 400 ezer eurónyi plusz az önkormányzatnak
Az üzem beszámolók alapján 650 új munkahelyet kínál, s mivel Rétyre telepszik, az ingatlan- és területadót a helyi önkormányzatnak fizetnék, ami a költségvetés 400 ezer euróval való megnövekedését jelenti. Ezek a kecsegtető tények. Az ügy negatív vonzata a környezetre gyakorolt káros hatások. A 2003-ban monopol jogot szerzett vállalat állami erdőkből évi 35 ezer köbméter fa felvásárlására jogosult, tervek szerint Kovászna és Hargita megyéből évi 1 millió köbméter rönköt vásárolnának és dolgoznának fel, a vállalat felbecsülhetetlen mennyiségű fát képes feldolgozni, mivel 24 óra alatt három váltásban dolgoznak a munkások, és nincs leállás.
Vajon képesek lesznek betartani a törvényeket?
A vállalat csak felvásárolt fa feldolgozásával foglalkozik, ami azt jeleni, hogy nem Ő termeli ki, tehát az erdősítés sem az Ő feladata, kérdés az, hogy a törvényben leírtakat be tartják-e a termelők, miszerint két éven belül kötelesek az erdőnépesítésre. A telep működése Toró Attila – a demonstrálók vezetője – szerint nemcsak a környezet szennyezésre gyakorol nyomást, hanem az autóforgalom is napi 54 teherautóval növekedne, mely az utak romlását nagymértékben elősegíti, továbbá a turisztikai látványt is befolyásolná az Óriáspince tetőről.
A civilek petíciót nyújtanak be
A civil ellenzés a bejelentés után megkezdődött, szerveztek tüntetést, 7400 személy által aláírt petíciót nyújtottak be a megyei tanácshoz, melyben tíz kérdést fogalmaztak meg. Az ellenzőakciókhoz 12 civil szervezet társult. A tüntetők képviselője, Toró Attila január 22-én nyújtott be óvást a megye önkormányzatához, amelyben az engedélyek visszavonását kéri, az ügy fővédnöke elmondta, hogy mára már minden civil eszközt kimerítettek, és azok az emberek, kik hatalmon birtokában állnak és bizalmat szavaztunk nekik, azok nem adnak egy év után sem választ a feltett kérdésekre. Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke többször is hangsúlyozta, hogy Ő nem foglal állást sem az ellenzők, sem a befektetők mellett.
Így sokakban ott marad a kérdés: miért kell millióeurókért, pár munkahelyért feláldozni azt a környezetet, ahol születtünk, felnőttünk s talán meghalunk?! Szakáli Zalán