2015. január 21. - Az ásványbányászat, az illegális fakitermelés és a turizmus évek óta veszélyezteti a világ legnagyobb ívóvíz tisztaságú tavát.
A Moszkvától 5 ezer kilométerre található Bajkál-tó szintje 60 éve nem volt ilyen alacsony. Egyesek szerint nem kell aggódni, hiszen a tó vizének szintje ciklikusan változik, de vannak, akik már látják a figyelmeztető jeleket.
- Abban, hogy a tavalyi évhez képest csökkent a víz szintje, természeti tényezők is szerepet játszanak. Teljesen váratlanul érte azonban a tudósokat az a jelenség, hogy bár több vizet engedett a tóba az Irkutszki vízerőmű, mégsem emelkedett olyan mértékben a víz szintje, mint gondolták volna – magyarázza Marina Rikvanova ökológus.
A Bajkál-tó szintje 40 centiméterrel alacsonyabb, mint 2013-ban volt, és már csak 9 centire van az orosz kormány által megállapított kritikus szint felett. A környezetvédők azt mondják, hogy a rendkívüli forró, száraz nyár és az erdők pusztulása is hozzájárult a drámai csökkenéshez. A kutatók szerint azonban több időre van szükség ahhoz, hogy megtudjuk, mi is történik valójában.
- Én azt mondom, várjunk még egy-két évet, hogy elegendő információnk legyen, csak utána tudjuk megmondani, hogy természetes jelenségről van-e szó vagy sem. Ezt a kérdést most nem lehet megválaszolni – mondja Andrej Zsdanov kutató.
Egyes tudósok arra figyelmeztetnek, hogy ha a Bajkál-tó szintje 456 méter alá esik, helyreállíthatatlan károk keletkezhetnek a tó ökoszisztémájában.