2015. december 30. - Kétrészes összeállításunkban az elmúlt esztendő gazdasági híreit elevenítjük fel.
A visszapillantó természetesen nem lehet teljes körű, s a minket közvetlenül érintő világgazdasági és országos hírek mellett elsősorban a háromszéki történéseket eleveníti fel címszavakban. Ugyanakkor több adat a tavalyi gazdasági folyamatok eredményét tükrözi.
Január
Bizakodással kezdtünk. Kettőből egy megkérdezett szerint jó irányba halad az ország, 36 százaléknak pedig az a határozott véleménye, hogy az irány rossz – derült ki az IRES közvélemény-kutató intézet 2014. decemberi felméréséből. A kérdezettek 68 százaléka szerint 2015-ben az országban gazdasági növekedés várható, ennek ellenkezőjét 27 százalék gondolja.
Véget ért az arab olaj kora – közli egy izraeli újság, a világpolitika hatalmi térképe is átrendeződik, hiszen az arab olajállamok pénze fogytán, és ezzel hatalmi helyzetük is meginog, miközben Izrael az innovációkban nyújtott kiemelkedő szerepe miatt várhatóan erősödni fog. Amerika egyik legfontosabb 2014-es lépése az olajexport engedélyezése volt, miután az olajpala-technológia létrejötte miatt megváltozott a világ energiatérképe.
Nyugdíjpont-növekedés. Az előző évi 790,7 lejhez képest 830,2 lejre nőtt a nyugdíjpont értéke, a nyugdíjakat öt százalékkal emelik. A rendelkezés Háromszéken 44 748 állami nyugdíjast, valamint közel 3200 mezőgazdasági öregségi juttatásra jogosult személyt érintett. Az állami nyugdíjak átlagértéke 801, míg a mezőgazdasági nyugdíjaké 325 lej lett térségünkben.
Mélyponton az infláció, csökkenő tőkeberuházások. Legutoljára 1970-ben volt olyan alacsony az infláció, mint 2014-ben. A 0,83 százalékos pénzromlás jóval alatta maradt a Román Nemzeti Bank által célul kitűzött 2,5 százalékos szintnek. Ugyanakkor 2014 első tizenegy hónapjában 11 százalékkal, 2,122 milliárd euróra csökkentek Romániában a közvetlen külföldi tőkeberuházások, 2013 hasonló időszakában a külföldi tőkeberuházások értéke 2,39 milliárd euró volt.
Nincs mentőöv. A román kormány nem vezet be kötelező megoldást a bajba jutott frankhitelesek védelmében. A szaktárca szerint nem 150–200 ezer, hanem alig több, mint 75 ezer, a svájci frank váratlan erősödése miatt bajba jutott hiteles van az országban.
Egyenlőtlenség. 2016-ra a világ leggazdagabb egy százalékának kezében lesz az összlakosság együttes vagyonának több mint fele – közölte a davosi világgazdasági fórum előtt az Oxfam. A szegénység és a társadalmi egyenlőtlenségek ellen küzdő szervezet amerikai csoportja szerint a legtehetősebbek 2009-ben még 44, 2014-ben pedig már a javak 48 százalékát birtokolták.
Február
Nyugtalottó. Pénztárgép által kibocsátott nyugták sorsolásával úgynevezett nyugtalottót vezetett be a kormány az adócsalás visszaszorítására. A húsvéti sorsolás után év végéig összesen hat havi és egy különleges sorsolást tartottak, miközben a rendszert is át kellett alakítani.
Bővült a gazdaság. Az elemzők várakozásait meghaladó mértékben, 2,9 százalékkal nőtt 2014-ben a gazdaság – derült ki az Országos Statisztikai Intézet gyorsjelentéséből.
Mezőgazdaság számokban. Románia használt mezőgazdasági területe a 2002 és 2013 közötti időszakban 875 ezer hektárral csökkent, 2013 végén 13,05 millió hektár volt, ez az unió mezőgazdasági területének 7,6 százaléka. Az átlagos farmnagyság 3,6 hektár, négyszer kisebb, mint az uniós átlag, az unió farmjainak közel egyharmada, 31,5 százaléka nálunk található. A területek 63 százaléka szántó, 33,7 százaléka kaszáló és legelő, 2,3 százaléka gyümölcsös, szőlős és 1,2 százaléka családi kert.
Bejelentik az adótörvénykönyv módosításait. 24-ről 20 százalékra csökkenti az általános forgalmi adót a kormány 2016-ban – jelentette be Victor Ponta. A miniszterelnök szerint 2016 januártól az alapélelmiszerek áfáját 9 százalékra csökkentenék (ez megtörtént év közben), és eltörölnék az osztalékadót. Ugyanakkor 2,3, illetve 3 százalékkal csökkenne a munkáltató, illetve a munkavállaló által fizetendő nyugdíjjárulék – egészségbiztosítást azonban mindenki köteles lesz fizetni, aki jövedelemmel rendelkezik.
Fogyasztóvédők a politikai fronton. Dagadt a botrány a sepsiszentgyörgyi fogyasztóvédelem táján: a háromszéki vásárlók érdekeit képviselő megyei intézmény vezetője kifogásolta a Székely ízek feliratú termékeket. Azután a razziák sorozata következett, többek között terjesztőhálózatunkat is büntették.
Változó faipar. A székelyföldi faipar helyzete gyökeresen megváltozott a Holzindustrie Schweighofer megjelenésével – nyilatkozta Kádár Rezső, a ProWood faipari klaszter menedzsere. A szakmai szerveződés tusnádfürdői konferenciáján új ágazati és regionális stratégia kidolgozásába fogtak.
Március
SIC Telekom. Ezen a néven célzott vevőcsoport számára úgynevezett virtuális mobilszolgáltató csomagot kívánnak összeállítani vállalkozó fiatalok. Az elképzelés szerint egy megfelelő intenzitással jelentkező igény – a kezdeményezők szerint külföldön már ötezer igénylő fogyasztóval érdemes beindítani a vállalkozást – megteremti annak lehetőségét, hogy testreszabott távközlési csomagot kínáljanak előnyös feltételekkel.
Kétmillió turista. Közel kétmillió külföldi turista foglalt szállást 2014 folyamán a hazai turisztikai egységben, összesen 5,09 milliárd lej bevételt hoztak. Egy évvel korábban még 4,79 milliárd lej volt a külföldiek kiadása. Többségük (61,3 százalékuk) üzleti céllal, illetve valamilyen konferenciára érkezett, ők biztosították a bevételek közel hetven százalékát.
Ciuc a Csík ellen. A Heineken Románia vezetője Csíkszentsimonba látogatott, ahol húsz-harminc tüntető várta magyar és román feliratokkal. A holland óriáscég elveszítette az Igazi Csíki Sör ellen indított egyik perét, de kitart amellett, hogy a márkanév az övé, és keresi a további jogorvoslat lehetőségét. A környék ifjúsági szervezetei, önkormányzatai, az egyházak, civil szervezetek, erdélyi személyiségek petíciót írtak alá, és azt kérik, hogy a Heineken hagyjon fel az Igazi Csíki Sör elleni támadással.
Egymilliárdos büntetés. Románia egymilliárd euró korrekciót köteles fizetni az EU-nak a 2007–2014-es költségvetési ciklusra, mert nem megfelelően zajlottak le az uniós pénzből megvalósuló beruházásokra kiírt közbeszerzési eljárások. Egyes operatív ágazati programok esetében 10, 15, 25 százalékos korrekciót állapított meg Brüsszel.
Több lábon. A mezőgazdaság–turizmus–kultúra hármasa képezheti az eljövendő öt évben Háromszék számára a megoldást, hogy a megye a versenyképesség szempontjából jegyzett térségként szerepeljen Románia gazdasági térképén – hangzott el a Háromszék 2020 című megyefejlesztési terv bemutatóján.
Vendéglőket bírságoltak. Háromszéken – akár az egész országban – nagy erőkkel rontottak rá vendéglátóegységekre, illetve más szolgáltatókra az adóhatóság adócsalás elleni igazgatóságának ellenőrei. Csak Sepsiszentgyörgyön hat vendéglő ellenőrzése során több mint negyvenezer lej büntetést róttak ki, egyik egységet pedig egy hónapra bezárták.
Április
Végleges ítélet. Tizenkét évi pereskedés után örökösei birtokába kerül az árkosi Szentkereszty-kastély, a benne működő kulturális központnak ki kell költöznie. Erre több hónapos huzavona után kerülhetett sor.
Favágóhíd. Nagy port kavart fel a Holzindustrie Schweighofer (HS) Romániai tevékenységéről közzétett riportfilm, amelyben többek között az a rejtett kamerával készített videofelvétel is megjelenik, melyet az illegális fakitermelés ellen küzdő nemzetközi szervezet, az Environmental Investigation Agency képviselője készített. Az újságírók által megszólaltatott üzletemberek, környezetvédelmi aktivisták, illetve a HS kitermelési területei közelében élők egybehangzó véleménye, hogy a román államnak gátat kell vetnie a zöld arany ésszerűtlen kitermelésének, ellenkező esetben néhány éven belül eltűnnek erdőink, csődbe megy a faipari kis- és középvállalkozók zöme, családok maradnak bevételi forrás nélkül.
Külföldi ejnye-bejnye. A Nemzetközi Valutaalap és a Világbank illetékesei több ízben is figyelmeztették Romániát a tervezett adócsökkentések káros hatására.
Kölcsön Barótnak. Bő két és fél millió lejes kölcsön felvételére adta áldását Barót tanácsa. A pénz hatvan százalékát aszfaltozásra költi, a többivel a beruházási listán szereplő tételek megvalósítását segítik.
Baksisadó. A kormány sürgősségi rendelettel 16 százalékos adót rótt ki a borravalóra. A rendeletet néhány hét múlva visszavonták.
Május
Tejszövetkezet kell. Csomakőrösön tartanak gazdatalálkozót, ahol a tej árának rohamos csökkenése miatt az állattartók és a vezetők a tejszövetkezet(ek) megalakítását szorgalmazzák.
Kastélyturizmus. A miklósvári Kálnoky-kastély felújítására 1,12 millió eurót szánnak, ebből közel egymilliót a Norvég Alap biztosít – közölte gróf Kálnoky Tibor. A haszonbérbe vett épület múzeummá alakításával a falu és a régió turisztikai és gazdasági fejlődéséhez is hozzájárul.
Új főtér. Sepsiszentgyörgy új főterén sárkánydomb épül – jelentik be az integrált városfejlesztési terv folytatásaként. Egyben nyár végén elindul az új főtér kialakítása, amelyet decemberben adnak át – a prefektúra által megvétózott sárkánydomb nélkül.
Az erdők védelmében. Több hazai és európai városhoz hasonlóan az erdők védelmében tartottak tüntetést Sepsiszentgyörgyön. A szónokok legfőbb üzenete: véget kell vetni a felelőtlen, törvénytelen erdőirtásnak, le kell állítani a Réty határában megtelepedett Holzindustrie Schweighofer fűrészüzem működését.
Turisztikai szövetség. Huszonöt turisztikai érdekeltségű szervezet írta alá Kovászna, Hargita és Maros megyéből a Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment Szövetség létrehozására vonatkozó szándéknyilatkozatot Székelyudvarhelyen, amely a térség turisztikai vonzerejének szakszerűbb kihasználása érdekében jön létre.
Június
Gazdatüntetés. A háromszékiek mellett Brassó, Hargita és Maros megyéből érkeztek tiltakozó gazdák. Elsősorban a nyers tej árának drasztikus csökkenése okoz gondot. A tüntetés végén több száz liter tejet locsoltak szét a prefektúra előtt.
Szövetkezés. SicLand néven tejfeldolgozó és -értékesítő szövetkezet alakult Sepsiillyefalván, amelynek első termékét, a tehéntejből készült Tilsit érlelt sajtot a Meotis tejfeldolgozónál mutatták be. A szövetkezet alapítói állítják, a szarvasmarhatartó kisgazdák megmaradásának egyetlen útja, hogy összefogjanak és közösen értékesítsék a tejet, amelyért jelenleg a nagy felvásárlók feleannyit adnak, mint amennyibe a tej előállítása kerül.
A vidékfejlesztés is veszített. A 2007 és 2014 közötti vidékfejlesztési tervnél összesen közel 1,2 milliárd euró értékben mondtak vissza, illetve bontottak fel támogatási szerződéseket. Ennek oka főképpen az önrész hiánya. Ferencz Csaba