2016. január 15. - Hyperion pontos helyét nem hozták nyilvánosságra
Egészen 2006 augusztusáig a világon a legmagasabb ismert fa egy 112 méteres californiai örökzöld mammutfenyő (Sequoia sempervirens), becenevén a „Stratosphere Giant" volt, valahol a Humboldt Redwoods Nemzeti Parkban Kaliforniában. Ez a hatalmas méretű fa kétszer olyan magas, mint a Szabadság-szobor, mínusz az alépítmény.
De ez az óriás elvesztette státuszát, mert két természettudós, Chris Atkins és Michael Taylor, belebotlott egy facsoportba a kaliforniai Redwood Nemzeti Parkban, ahol találtak magasabbakat, mint bármelyik, amit valaha láttak. A professzionális lézeres berendezéssel végzett előzetes mérések alapján kiderült, hogy nem egy, nem kettő, hanem három fa is magasabb volt, mint a Stratosphere Giant.
A legmagasabb egyed, amelyet Hyperionnak neveztek el, kiderült, hogy jó 3 méterrel magasabb, mint az óriás, tehát 115,6 méteres. Amikor Atkins és Taylor bejelentette a felfedezést, a Humboldt Állami Egyetem Steve Sillett ökológus által vezetett kutatócsoportja 2006 szeptemberében érkezett a parkba, hogy megismételje a méréseket, amelynek célja a nagyobb pontosság, a ténylegesen használt mérőszalag segítségével. Ők valóban felmásztak a csúcsra, és leeresztették a szalagot egy súllyal a földre. A bámulatos kaszkadőr teljesítményt a National Geographic videóra rögzítette.
A legjobb módja a famagasság megmérésének, ha felmászunk a csúcsra, és egy súllyal leeresztjük a szalagot egyenesen a földre - magyarázta Sillett a videón. Persze nem ez lett volna a legegyszerűbb módja, tekintettel arra, hogy a Hyperion legalacsonyabb ágai legalább 25 emelet magasságban vannak. Ahhoz, hogy a csúcsra feljussanak, Sillett és csapata erős számszeríjat használt, amivel egy damilt fellőttek a fa ágaira. Ezután pedig a damillal felhúzták a mászókötelet a fára. Miután a kötél a helyén volt, Sillett küzdötte fel magát a fára. Pár óra múltán, amikor a mérőszalag mintegy 100 méterre ért, a csapat megerősítette, amit Atkins és Taylor eredetileg felfedeztek. Kijelentették, ez a fa a legmagasabb a világon a 115,6 méterével.
De, amit nem sokan tudnak, hogy a Hyperion léte a puszta szerencsén múlott. Csak alig száz méterre áll egy a 70-es években folytatott tarvágás területétől. A tarvágás egy olyan erdészeti gyakorlat, amelyben a területen az összes fát kivágják, és a kijelölt teljes területen letermelik. Néhány héttel azelőtt, hogy a favágók elértek a fenséges óriáshoz, a völgyet a Carter-kormányzat idején nemzeti parkká nyilvánították. Azonban a legtöbb mamutfenyővel nem voltak ilyen szerencsések. Az 1970-es években az amerikai mamutfenyő erdők 15 százalékát már kitermelték, és ma már csak 4 százaléknyi létezik még mindig.
Hyperion még fiatal és erőteljesen növekszik. Steve Sillett úgy véli, hogy csak 600 éves, ami mintegy 20 emberi évnek felel meg. Remélhetőleg megérheti az öregkort.
Hyperion pontos helyét nem hozták nyilvánosságra, annak érdekében, hogy megóvják a kíváncsiskodó turistáktól, akik esetleg megpróbálnák megmászni, vagy más módon károsíthatnák. Ahogy Sillett fogalmaz, a fák nem olyanok, mint az emberek, „nem tudnak elfutni a paparazzi elől", és a történelem megtanított bennünket, hogy rossz dolgok történnek a túlságosan népszerű fákkal. Sumitra