2016. május 03. - Debrecen - Magyarország azon kevés ország között van, ahol a növekvő gazdaság mellett csökken az ökológiai lábnyom - mondta az államfő Debrecenben.
A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezet-gazdálkodási Karára látogatott kedden Áder János köztársasági elnök, ahol a klímaváltozásról tartott előadást a hallgatóknak.
Szilvássy Zoltán rektor köszöntőjében elmondta, a klímaváltozás kérdése, bolygónk jövője a Debreceni Egyetem számára különösen fontos, hiszen számos karon folynak a témában kutatások.
Komlósi István, a kar dékánja hangsúlyozta, a magyar gazdálkodók mindig sikeresen alkalmazkodtak a környezeti változásokhoz, azok lefolyása azonban korábban nem volt olyan gyors, mint napjainkban. Épp ezért fontos, hogy a hallgatók megismerjék a legkorszerűbb technológiákat, a kor kihívásait és az azokra adható válaszokat.
Áder János előadásában több aggasztó példát hozott a világból a globális felmelegedésre. Elmondta, míg 2011-ben még szinte nem volt aszályos terület Kaliforniában, addig ma az állam felét kivételesen súlyos aszály sújtja, vízkorlátozást kellett bevezetni. A farmerek elkezdték kivágni a mandulaültetvényeket, mert az az egyik legvízigényesebb növény, holott a világ mandulatermésének 80 százalékát Kalifornia adja. Áder János szerint az amerikai állam címerállatát, a medvét hamarosan le lehet cserélni a tevére.
A köztársasági elnök beszélt arról is, hogy súlyos szárazság sújtja Etiópiát, s ha nem érkezik megfelelő mennyiségű segélyszállítmány, emberek százezrei halhatnak éhen.
Áder János előadásában elmondta, a szakemberek szerint a szíriai polgárháború egyik kiváltó oka is az azt 2-3 évvel megelőző aszály volt. Az emberek nem tudták megtermelni a javakat, ezért bemenekültek a városokba, ahol komoly etnikai feszültségek keletkeztek, a helyzet pedig az egyik pillanatban „felrobbant”.
Mint elhangzott, a növekvő élelmiszerigény, a mezőgazdaság térnyerése miatt jelentős erdőirtások folynak a Földön. Ha minden éhezőt szeretnénk jól lakatni, 2050-ig 50 százalékkal kellene növelni a világ élelmiszertermelését, ez pedig több károsanyag-kibocsátással jár majd. Jelenleg az üvegházhatású gázok kibocsátásának 13 százalékáért felelős a mezőgazdaság, ez 2050-re felmehet 30 százalékra.
Áder János a hallgatók figyelmét felhívta arra, hogy a jövő mezőgazdaságában fontos lesz a talaj minőségének megőrzése, a korszerűbb öntözés, a napenergia nagyobb arányú felhasználása, valamint a fajtanemesítés. Mint mondta, szárazságtűrőbb növényekre lesz szükség Magyarországon, a növénytermesztésben és a borászatban is. A mezőgazdászoknak ezek alkalmazkodóképességét és a műtrágya-felhasználás hatékonyságán is javítani kell, emellett jobb minőségű takarmányra lesz szükség. Legfőképp pedig – emelte ki – a jövőben mind több mezőgazdasági melléktermékeket kell felhasználni.
„Örömre van okunk, ünneplésre még nincs”
Áder János a párizsi klímacsúcson született megállapodásról azt mondta, örömre van okunk, ünneplésre azonban még nincs. Szerinte nagyon nagy erőfeszítéseket kell tenni, hogy az abban foglalt célokat elérjék. Úgy véli, a top tíz kibocsátó ország, a G10-ek vezetőinek le kell ülnie, s megegyeznie a párizsi döntésnél is szigorúbb önkorlátozásban. Ez a tíz ország felelős a károsanyag-kibocsátás 60 százalékáért, ezért lenne nagyon fontos ez a megállapodás. Nem az a kérdés, hogy mit csinál Magyarország, hanem az, hogy mit csinál Kína és az USA – fogalmazott az államfő.
A köztársasági elnöke beszélt arról, hogy hatalmas tőkemozgás van a világban. Egyes, hagyományos energiatermelő iparágakból dollár százmilliárdok áramolnak át a megújuló energiák piacára. Szaúd-Arábiában például ma már sokan úgy gondolják, a napenergia nagyobb üzlet lesz, mint az olajbiznisz. Az autóiparban is átalakulás várható, az elektromos autókat gyártó Tesla középkategóriás autójának első modelljére három nap alatt 276 ezren adtak le előrendelést, ez 11 és fél milliárd forintos megrendelés, pedig az autókra másfél-két évet kell várni.
Áder János elmondta, kevés, 21 olyan ország van, ahol 2010 és 2015 között a növekvő gazdaság mellett csökken az ökológiai lábnyom, ezen országok között van Magyarország is – ezt washingtoni kutatók állapították meg.
Az államfő kijelentette, mindenki tehet a klímaváltozás lelassításáért és megállításáért. Példaképp említette, hogy ha télen 23 fokról egy fokkal, 22 fokra csökkentjük a szobahőmérsékletet, 7 százalékkal mérsékeljük a fűtésszámlánkat és az energiafelhasználásunkat is.
Áder János hallgatói kérdésre beszélt az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi egyezményről folyó tárgyalásokról is. Álláspontja szerint egy olyan megállapodást kell kötni, melyben megmarad a tagállamok szuverenitása, emellett meg kell akadályozni, hogy a junk food, a műkaja elárassza Magyarországot, hiszen nekünk jó minőségű élelmiszereink vannak.