2016. október 13. - Állítsák vissza a kilövési kvótát – kérték egységesen a megyeházán
Kedd délelőtt Tamás Sándor megyetanácselnök gyűlésbe hívta a megyeházára az erdészeket, vadászokat, állattartókat, polgármestereket, az illetékes hivatalok képviselőit, hogy elmondhassák aggályaikat Cristiana Pasca-Palmer környezetvédelmi miniszter asszonynak a csúcsragadozók kilövési kvótája visszavonásáról szóló rendelete kapcsán. A meghívottak kipakoltak.
A védett nagyragadozók kilövési kvótáit kiadó, majd sietve visszavonó miniszteri rendelet megyénket elsősorban a medvék túlszaporodása miatti gyakori támadások okán érinti. A leginkább érintett települések – Bacon, Bodok, Zágon – polgármesterei indulatosan tették szóvá: amikor a falusfelek a kárfelméréshez kihívják őket, azt remélik, tudnak is tenni értük valamit. Ők pedig összeállítják az iratcsomót, s ha azt nem is dobják vissza apró formai hibákra hivatkozva, ott megáll az ügy. 2014 óta nem fizettek vadkárokért Kovászna megyének, erősítette meg Tamás Sándor megyetanácselnök.
Nyakkendős zöldek a tárcánál
A kilövések leállítása csak a miniszter tanácsadói testületében levő civilszervezeti képviselők érdekét szolgálja, nincsenek a bizottságban a szakmai szervezetek küldöttei, ezért az törvényellenes, de legfőképpen nem számol a helyi realitásokkal – sorjáztak a vádak a jelenlévők részéről. Ezért Kovászna megye tanácsa petíciót továbbít a minisztériumhoz, mellékelve a bodoki polgármester, Fodor István által felolvasott alapos helyzetelemzést tartalmazó kiáltványát, s a megyei agrárkamara törvénymódosító javaslatait is. Ebben kérik a medveállomány reális számának nyilvánosságra hozatalát, a vadkárok haladéktalan és a járulékos veszteségek (tejtermelés- és terméskiesés, APIA-támogatás elvesztése) figyelembevételével való megtérítését, illetve a kvóta medvetámadásokkal arányos leosztását az országon és a megyén belül.
– A kvóta számai alig nagyobbak, mint a múlt években voltak, politikai célokat szolgál a városi megélhetési környezetvédőktől induló tiltakozás – osztotta meg meglátásait a jelenlévőkkel Benedek Barna, a Pro Silva vadászegyesület elnöke. – Uniós projektben való közreműködéshez keres partnerszervezetet a Környezetvédelmi Minisztérium, új csapat pályázik a jó pénzekkel járó státusra, feltehetően ezért szorítják ki hitelrontással Ovidiu Ionescut, az utóbbi évek egyik legbefolyásosabb brassói szakemberét a ringből.
Benedek szerint a rendelet jogellenes, hiszen egy miniszter nem írhatja fölül a 2006/407-es törvényt, amely előírja, hogy a vadászati egyesületek által jelentett szaporulat alapján károkozást megelőző beavatkozásként ki lehet lőni egy bizonyos számú vadat (az elmúlt években 500 körül mozgott ez a szám), és értékesíteni is lehet azokat.
Átgondolatlan tűzoltómunka és életveszély
– A vadásztársaságok már leszerződték az ez évi kvóta egy részét, inkasszálták az előleget, számtalan jogi-pénzügyi bonyodalommal lehetne csak ezt visszacsinálni. A környezetvédelmi miniszter tanácsadói testületének ajánlása szerint csak az azonnali veszélyt jelentő példányokat lőhetik ki a sürgősségi számon riasztott csendőrök. De ez csak tűzoltás a tényleges problémamegoldás helyett, az is kontár módon, hiszen ezek az emberek nincsenek erre a feladatra kiképezve, nincs engedélyük vadászfegyver viselésére, ha az emberre nézve veszélyhelyzet fordulna elő, a reakcióidő nagyon megnyúlhat, mire kiérnek.
A tilalommal a vadászok tevékenységét is ellehetetlenítik, hiszen még az őzfélék, vaddisznók hajtása is medvetámadás fokozott veszélyét jelentheti. A vadászegyesületeknek a bevételkiesést a tagokra kell hárítaniuk tagdíjnövelés formájában, azok az emberek pedig, akiknek javai, élete közvetlen veszélyben vannak, megfelelő védelem hiányában illegális módszerekkel, orvvadászattal, hurokkal maguk fogják megoldani a helyzetet.
– A természeti erőforrásokat használó társadalmi kategóriák cinkossága elveszejti a medvét mint fajt, mert az értékét veszíti mindenki előtt: nem lesz érdek a megtűrése a vadászok számára sem, mert megeszi más vad elől a táplálékot, sőt a más vadat is – vonta le a következtetést a Pro Silva vadászegyesület elnöke. Bodor Tünde