2018. február 24. - Bánat és öröm
Nagymértékű fakitermelésre lettek figyelmesek a lakosok, gyanúsnak találták, petíciót fogalmaztak meg és egyéb érdekes összefüggéseket tártak fel.
Felfokozott érzelmi állapotba kerültek a kisszigetiek és ifjúságfalvaiak, miután tapasztalták, kedvenc öreg erdejükben nagymértékben termelik a fákat. Nemcsak a korhadt, elszáradt, holt fákat, hanem állításuk szerint az egészségeseket is. Több panasszal is éltek, azonban úgy érzik, nem kellőképpen vették figyelembe azokat, illetve érdekes összefüggéseket tártak fel, ezért aztán ott tartanak, hogy senkinek nem hisznek. Bazsó László, helyi lakos petíciót is megfogalmazott, hogy mentsék meg a kisszigeti erdőt, ugyanis úgy véli, hogy több értékes faanyagot is elherdáltak az illetékesek, illetve saját maguknak játszották át a fákat.
Ezt a gyanújukat egyébként az ifjúságfalvai községi önkormányzat legutóbbi ülésén is megfogalmazták, ahol átadásra kerültek a petíciós ívek, amit Bazsó László elmondása alapján hetvenketten láttak el kézjegyükkel, ám megfogalmazása szerint többen készek csatlakozni a tiltakozáshoz. Az ülésen többen is megjelentek, felszólalva követelték a fakitermelés azonnali leállítását, mivel úgy vélik, családi biznisz lett a dologból, tekintve, hogy a kitermelésért is felelős Peter Oremus, mint a falu erdésze, saját testvérének adja el a fát.
Szabó René, lakos felszólalásában érzelmi húrokat pengetett, hogy gyerekkorában a kisszigeti erdőben játszott és ezért fájó számára látni, ahogy szép lassan eltűnik. Úgy fogalmazott, hogy meglátása szerint nem csupán beteg fákat termelnek ki, hanem egészségeseket. Példaként felhozta, feketedió-fák is áldozatul estek, ami szerinte elszomorító és felháborító.
Turčan Tivadar a hatalmas munkagépek használatát kifogásolta, hogy teljesen letarolják az öreg erdőt, ami így egy olyan képet fest, mint Tátrában a nagy vihar után a fatömeg. Úgy véli, hogy vannak sokkal érzékenyebb eszközök is, amik szerinte nem okoznak nagyobb károkat. Tiszta természeti csapásnak látszik, és nem tudja elképzelni, hogyan tudna újra feléledni a szép erdő. Elpanaszolta azt is, hogy a fa a falu tulajdona, kifejezetten a keményfa értékéről értekezett. Elmondta, hogy ritkaságnak számít az a fajta fa, a harminc-negyven kilométeres körzetben alig akad és ő is mintegy kilencven kilométerről hozatja.
Bazsó László, a petíciós bizottság elnöke az ülésen kifejtette, nehezményezi, hogy a kitermelt fákat éppen a falu erdészének testvére vásárolja meg. Utalást tett rá, hogy ez nem az első alkalom. Kikelt Gönczöl Gabriella, polgármester ellen is, hogy ha így folytatja tevékenységét, akkor még nehezebb anyagi helyzetbe kerül Ifjúságfalva, ami már így is komoly anyagi gondokkal bír. Úgy mondta, hogy a fakitermelésből 5400 euró folyt be, miközben utakra pedig nem jut, mert bár akadt, aki ingyen megcsinálta, de Bazsó szerint ezért a kivitelező 1200 eurót számlázott. Továbbá úgy volt, hogy csak az elkorhadt, beteg, száraz fákat fogják kivágni, és a feketedió-fákat megtartják, amik közel százévesek és jellegzetes képet adtak a helyiek által Öreg Erdőnek nevezett erdőnek. Bazsó meglátása szerint egészséges fákat is kitermeltek, főleg tölgyfákat, amiknek köztudott, hogy magas az értékesítési ára.
A testületi ülésen Gönczöl Gabriella, polgármester leszögezte, hogy az illetékes ellenőrző szervek nem találtak semmilyen törvénytelenséget a fakitermeléssel kapcsolatosan. Visszautasítja a vádakat, hogy hazardíroztak volna a település vagyonával, illetve felhívta a figyelmet, hogy a fakitermelés az erdőgazdálkodás tíz éves ütemtervével összhangban zajlik. Arra a felvetésre, hogy miért volt szükség másnak, történetesen az erdész testvérének eladni a fát úgy felelt, hogy mert különben nem tudták volna kifizetni a munkálatok elvégzését, és hozzátette, azért az erdész testvére kapta meg, mivel ő ajánlotta a legtöbbet érte. A falu első embere csodálkozásának adott hangot, hogy amikor az állami erdészet termelte ki a fákat, akkor nem volt ilyen ellenállás. Átvette a petíciós íveket és azt mondta, foglalkozni fognak vele. Az útjavításokkal kapcsolatban Gönczöl elmondta, tavaly nem került rá sor, azonban idén, amint kitavaszodik, elkezdik a munkálatokat.
Peter Oremus, a falu erdésze az ülésen tételesen cáfolta a lakosok által prezentált információkat, valamint mély szakmai értekezésbe kezdett. Nem tagadta, hogy a testvérének adja el a kitermelt fákat, amiket szerinte szükséges kivágni, mivel azok már az emberi életre is veszélyesek. Úgy fogalmazott, az Öreg Erdő gazdasági erdő és a törvényből adódóan neki kötelessége az elkorhadt, öreg fákat kivágni, ám helyette újakkal fogja pótolni, illetve, hogy ez néhány éven belül látható válik. Elismerte, hogy szörnyű látványt mutat a kivágott rész, de ígérete szerint már tavasszal, amikor minden kizöldül, sokkal barátságosabb képet fog mutatni, valamint, néhány éven belül szebb lesz.
Oremus elmondta, az utóbbi évek legnagyobb fakitermelése folyik, mintegy hetven fát vágnak ki, amire törvény kötelezi, és ő ennek tesz eleget, a java részét már kivágták, még hat-hét maradt, amit eltávolítanak. Ahogyan a leszakadt, száraz ágakat is elviszik. A kivágott diófákkal kapcsolatban megfogalmazta, hogy egy kilencven éves fa már nem élő, ezért szükséges kivágni. Elmondta, hogy csakis egy szakbizottság ajánlása alapján volt hajlandó belevágni a fakitermelésbe, mivel nem szerette volna, ha úgy tekintettek volna rá, hogy erdészként fákat vág ki az erdőben.
Oremus szerint a hatalmas munkagépekre azért volt szükség, mert ugyan létezik kevésbé drasztikusabb megoldás is, azonban az fákként ezer euróba kerülne, azaz összesen mintegy hetvenezer eurót emésztett volna fel, ami szerinte túlságosan költséges. Azzal igyekezett csitítani az indulatokat, hogy idén mintegy kétszáz fát fognak kiültetni. Ez azonban csak részben nyugtatta meg a résztvevő lakosokat, gazdasági csalást vélnek felfedezni a háttérben, ezért a petíciót követően további lépések megtételét fontolgatják.