2018. május 5. - A világ 10 legszennyezettebb levegőjű városából 9 Indiában található - derül ki az Egészségügyi Világszervezet legfrissebb tanulmányából.
A levegőben lévő kisméretű szállópor mennyisége a többszöröse az egészségügyi határértéknek, ami súlyos betegségeket okozhat.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb tanulmánya a világ a legszennyezettebb levegőjű városait mutatja be. Íme a top 10.
A világ 100 országában összesen 4000 várost vizsgált meg a WHO, a kritérium a 2,5 mikrométeres szállópor mértéke, vagyis a 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű részecske szennyezés szintje, ami már elég kicsi ahhoz, hogy a tüdőbe jutva súlyos egészségügyi problémákat okozzon. A WHO ajánlása szerint a 2,5 mikrométeres szállópor egészségügyi határértéke köbméterenként 10 mikrogramm.
A szálló por a levegőben eloszlatott finomszemcsés anyagok gyűjtőneve. A természetben is keletkeznek ilyen apró részecskék, például vulkánkitöréseknél, erdőtüzeknél. Az emberi tevékenységek közül fő forrásnak a szilárd tüzelőanyagok, valamint a kétütemű motorok és a dízelmotorok üzemanyagának tökéletlen égéséből származó koromszemcsék számítanak (Wikipedia).
10. Muzaffarpur, India
Az indiai városban a levegő hőmérséklete extrém magas tud lenni nyáron, a páratartalom pedig extrém magas, a napi átlaghőmérséklet elérheti a 40 Celsius fokot. A 2,5 mikrométeres szállópor átlagos szintje 120 köbméterenként.
9. Agra, India
A város arról híres, hogy itt található a Tádzs Mahal. Viszont aki meg szeretné élőben is nézni a világörökség részeként számon tartott épületkomplexumot, annak számolnia kell azzal, hogy egy erősen szennyezett levegőjű várost kell meglátogatnia. A 2,5 mikrométeres szállópor átlagos értéke 131.
8. Bamenda, Kamerun
Indiával ellentétben a kameruni városban nem az autók a légszennyezettség fő okozói, hanem inkább a kiterjedt erdőirtás. A 2,5 mikrométeres szállópor átlagos szintje 132.
7. Lakhnau, India
A Mogul Birodalom építészetéről és a gyarmatosítás korának épületeiről ismert városban a szállópor-szennyezettség áltagos értéke 138.
6. Delhi, India
India második legnagyobb metropolisza valaha a világ legszennyezettebb városa volt. A 20 milliós lakosú városban már sokat javult a levegő minősége, de még mindig a 143-as szint felett van az átlag.
5. Patna, India
Ősi város a Gangesz partján, ami közlekedési csomóponttá vált, így mostanra egy zajos, zsúfolt város lett. A 2,5 mikrométeres szállópor szintje átlagosan 144.
4. Gajá, India
A hindu és buddhista templomai miatt népszerű város Indiában Gajá városa. A szállópor szintje köbméterenként 149.
3. Váránaszi, India
A hinduizmus hét szent városának egyike, ipari, kulturális és kereskedelmi központ a Gangesz partján. A vallásos zarándoklat része a folyóban fürdés, ami a szennyezettsége miatt nem a legegészségesebb dolog, de a légszennyezettség még aggasztóbb. A veszélyes szállópor mértéke 151 mikrogramm köbméterenként.
2. Faridábád, India
Az Új-Delhivel szomszédos városban az autóforgalom a legkárosabb a levegőminőségre. A szállópor-részecskék elérik a 172 mikrogrammot.
1. Kánpur, India
Az észak-indiai városban a 2,5 mikrométeres szállópor-részecskék koncentrációja 173 mikrogramm, ami több mint a 17-szerese a WHO által felállított határértéknek. A városban 2,8 millióan laknak, Észak-India egyik fő kereskedelmi és ipari központja, ami a bőripar városaként is ismert.