Újabb közmunka-programot indít a kormány (nethírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. augusztus 10.
Újabb 370 millió forintos keretösszegű közmunka-programot indít a kormány - jelentette be a szakminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón. Az erdőgazdaságokban dolgoznak majd a résztvevők, karbantartják a turista utakat, a tanösvényeket, összegyűjtik a szétszórt hulladékot, és facsemetéket termesztenek. Kiss Péter miniszter elmondta azt is, hogy tavaly 7 milliárd forintot fordítottak közmunka programokra, idén pedig több mint 12 és fél milliárdot.

A rendszeres szociális segély helyett napi hat órában közmunka programban dolgozva nettó 40 ezer forintot meghaladó havi összeget kap 1500 ember szeptembertől három hónapon át - ismertette a kormány új közmunka programról szóló döntését Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter. A munkába a 25 év alatti, vagy 45 év feletti és hat hónapnál régebben regisztrált munkanélkülieket vonnak be, kiemelt célcsoportként kezelve a romák segítését. A résztvevők erdőgazdaságoknál dolgoznak majd, különféle erdőművelési feladatokban - mondta Kiss Péter.

Kiss Péter:
- Olyan típusú munkavégzést kínálunk, amelyik nem kíván meg előiskolázottsági feltételeket. Éppen azt a csoportot akarja megérinteni, akik a számára, ha álláskínálat van is, de nem tudnák megragadni.
A szociális és munkaügyi miniszter a program költségeiről is beszélt.
Kiss Péter:
- Ez a program most 370 millió forint költséggel indul el. Ez azt jelenti, hogy egy főre 82 és félezer forintos havi költséget számolunk. Az elmúlt négy évben fokozatosan emelkedő forrásokat szántunk a közmunka programokba, 2003-ban mintegy ötmilliárd forintot, 2004-ben hasonló nagyságrendet, 2005-ben hétmilliárdot, ebben az évben pedig majd' 13 milliárd forintot.
Kiss Péter kiemelten szólt arról, hogy a KSH idei, második negyedéves adatai alapján 2002-höz képest 185 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma, a foglalkoztatás pedig eközben 66 ezer fővel bővült. A foglalkoztatási adatok javulásában Kiss Péter szerint a közmunka programok mellett a pályakezdők számára bevezetett és a munkáltatójuknak két évig járulékkedvezményt nyújtó, úgynevezett startkártya is szerepet játszik.

Kiss Péter:
- Indulása - 2005 ősze - óta a regisztrált pályakezdő munkanélküliek köre az 50 ezret meghaladóhoz képest, ez évre 42 ezerre csökkent úgy, hogy közben mintegy 30 ezren igényeltek már startkártyát.

A Fidesz kifogásolja, hogy a kormány kampányszerűen foglalkozik a romák helyzetével és foglalkoztatásukkal.
Font Sándor, országgyűlési képviselő:
- A romák foglalkoztatásáról, közmunka programról hallhatunk, többek között, hogy az erdőgazdaság területén is alkalmazható lesz majd a közmunka program keretében a romák foglalkoztatása. Az a véleményünk, hogy az erdőgazdaság problémáját nem a véletlen szerű, kampányszerűen szervezett munkával lehet orvosolni, hanem ki kellene fizetni azt a több milliárd forintos hátralékot, amit az erdőtelepítési és erdő-karbantartási támogatásokra a gazdálkodók, a pályázók megigényeltek, megnyerték a pályázatot, a kormány pedig folyamatos késésben van minden évben ezeknek a kifizetésével.

- Milyen problémákat jelent ez ezeknek a gazdáknak?
Font Sándor:
- Számítanak a pénz megérkezésére, beruházásaikat elvégzik, a költségeket kifizetik, és olyan helyzetbe kerülnek, hogy felvett hiteleik visszatörlesztését nem tudják teljesíteni.
- Most pénz helyett munkával segíti a kormány a gazdálkodókat.

Font Sándor:
- Az rendben lenne, de általában itt egy kampányszerű és véletlenszerű, nem tervezhető közmunkáról van szó. Külön megemlítésre került a romák munkakörbe való vonása. Ez egy pozitív szándék, de hozzáteszem, hogy szintén nem kampányszerű elemként kellene kezelni, hanem hosszú távú, előre meggondolt elképzeléssel. Ez azt jelenti, hogy a munkába állókat fel kellene készíteni arra a környezetre, ahol majd munkát vállalnak. Nincs mese, a tanulás és a szakképzés az a mód, amivel hosszú távon lehet a romákat munkahely környezetéhez vinni. Ez gyakorlatilag a Fidesz régóta hangoztatott programja, a kormány mindig elutasítja, vagy legalább is, nem tesz semmit ennek a hosszú távú programnak az érdekében. Közmunkában az önkormányzatok is komoly szereplők, szeretik alkalmazni a közmunkára jelentkezőket, ugyanakkor itt szintén általános, hogy kevés a pénz, véletlenszerűen kerül meghirdetésre és az önkormányzatok nem tudnak tervezni ezzel a munkaerővel tartósabb munkát, még akkor se, ha ciklikusan cserélhető ez a munkaerő.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.