2022. június 17. – Az erdőtelepítés stagnál az Egyesült Királyságban
Amikor 2019-ben Boris Johnson Konzervatív Pártja megszerezte a hatalmat, ezt úgy tette, hogy az erdőtelepítés a szíve közepében volt. Johnson és szövetségesei szerint az Egyesült Királyság évente 30 000 hektár új erdőt telepítene a parlamenti ciklus végéig.
Ugrás a mai napra, és hogyan haladunk?
Őszintén szólva, közel sem vagyunk ehhez. Az erdőtelepítés stagnál az Egyesült Királyságban, és ennek az ambiciózus célnak a felét sem sikerült elérnünk. A Forest Research ezen a héten közzétett új statisztikája azt mutatja, hogy tavaly mindössze 13 840 hektárt telepítettek, ami csak valamivel haladja meg a 2021-es 13 410 hektárt. Skócia az ország négy nemzetének élén végzett, 10 480 hektárnyi új erdőt hozott létre, ami a saját éves céljának mintegy 80 százaléka. Anglia következett 2260 ha új erdővel, Wales (580 ha) és Észak-Írország (540 ha) teszi teljessé a listát.
Szóval, ki a hibás?
A jelentés közzététele nyomán Stuart Goodall, a Confor munkatársa az ültetési arányokat „teljes politikai kudarcnak nevezte gazdasági és környezetvédelmi szempontból egyaránt”. Kijelentette, hogy a miniszterelnöknek személyes felelősséget kell vállalnia a mulasztásokért. Andrew Heald, egy befolyásos személyiség azt mondta, hogy "nincs elszámoltathatóság a DEFRA-n belül", amivel Zac Goldsmith vezetését okolta. A maguk részéről az Egyesült Királyság erdészeti miniszterei válaszul megerősítették elkötelezettségüket a hektárcél elérése mellett. George Eustice környezetvédelmi miniszter a következőket mondta: „Nagyon ambiciózus célokat tűztünk ki magunk elé az erdőtelepítéssel kapcsolatban, és éppen tavaly indítottuk útjára az England Trees Action Plant”.
Mairi McAllan, Skócia környezetvédelmi minisztere így nyilatkozott: „Az elmúlt négy évben Skócia folyamatosan több mint 10 000 ha új erdőt hozott létre évente. Ezt a Brexit, a globális Covid-járvány és az elmúlt 10 év legrosszabb téli viharai okozta kihívások során sikerült elérni."
A walesi tisztviselők, akik a kitűzött célnak csupán 11 százalékát érték el (a legrosszabb az Egyesült Királyságban), megpróbálták pozitívra fordítani a dolgokat, és a szóvivő ezt mondta: „Biztató, hogy Walesben az erdők területe megduplázódott 2021/22-ben, de többet kell tennünk annak érdekében, hogy elérjük azt a célt, hogy 2030-ig 43 000 hektár új erdőt hozzunk létre.” A cikk írásakor Észak-Írország Mezőgazdasági, Környezetvédelmi és Vidéki Ügyek Minisztériuma még nem nyilatkozott. Hogy mindez hol marad, azt bárki találgatja, de ha csoda nem történik (akkor egy 17 000 hektárt), nem valószínű, hogy jövőre jobb lesz a kép. Lehet, hogy végre ez lesz a drasztikus lépésekhez szükséges ébresztő? Várunk és meglátjuk. Írta: Jack Haugh helyettes szerkesztő