2023. január 13. - Malajzia csütörtökön közölte, hogy leállíthatja a pálmaolaj exportját az Európai Unióba, válaszul az erdők védelmét célzó új uniós törvényre, amely előírja, hogy csak olyan áruk kerülhetnek az uniós piacokra, amelynél igazolhatóan nem károsították az erdőket a termelésből kifolyólag - írja a Reuters.
Az EU a pálmaolaj egyik legnagyobb importőre, a decemberben elfogadott törvény felháborodást váltott ki Indonéziában és Malajziában, a legnagyobb termelők körében. Fadillah Yusof áruminiszter elmondta, hogy"Az is lehet, hogy egyszerűen leállítjuk az Európába irányuló exportot, és más országokra összpontosítunk, ha az EU megnehezíti az oda irányuló exportot." Fadillah, aki egyben miniszterelnök-helyettes is, sürgette a Pálmaolaj-termelő Országok Tanácsának (CPOPC) tagjait, hogy lépjenek fel az EU és az Egyesült Államok által a pálmaolaj fenntarthatóságával kapcsolatban felhozott "alaptalan állítások" ellen.
Fadillahnak válaszolva az EU malajziai nagykövete azt mondta, hogy az EU nem tiltja meg a pálmaolaj behozatalát az országból, és tagadta, hogy az erdőirtási törvény akadályokat állítana a malajziai export elé. "A törvény minden országban - beleértve az EU-tagállamokat is - termelt árura egyaránt vonatkozik, és célja annak biztosítása, hogy az árutermelés ne vezessen további erdőirtáshoz és erdőpusztuláshoz" - mondta Michalis Rokas, az EU nagykövete a Reutersnek.
A szabályozás lényege, hogy az EU piacán forgalomba hozott kulcsfontosságú áruk a továbbiakban ne járuljanak hozzá erdőirtáshoz az EU-ban és a világ más részein sem. Az új szabályok hatályba lépésével minden érintett vállalatnak szigorú átvilágítást kell végeznie, ha az EU piacán forgalomba hoz: pálmaolajat, szarvasmarhát, szóját, kávét, kakaót, fát és gumit, valamint ezekből származó termékeket (például marhahús, bútor vagy csokoládé). Az átvilágítás azt jelenti, hogy az üzemeltetőknek és a kereskedőknek igazolniuk kell, hogy a termékek erdőirtásmentesek, vagyis olyan földterületen készültek, amelyen 2020. december 31-e után nem történt erdőirtás, valamint megfelelnek a termelés országában hatályos jogszabályoknak.
A Malajziai Pálmaolaj Tanács adatai szerint az EU a világ harmadik legnagyobb pálmaolaj-fogyasztója. A malajziai pálmaolajexport 9,4%-át adja, 2022-ben 1,47 millió tonnát vittek ki, ami 10,5%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban.
Az Európai Bizottság sajtóközleménye alapján az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak hivatalosan el kell fogadnia az új rendeletet, mielőtt az hatályba léphet. Ezt követően a piaci szereplőknek és a kereskedőknek 18 hónap áll rendelkezésükre az új szabályok végrehajtására.
Az EU pálmaolaj iránti kereslete várhatóan jelentősen csökkenni fog a következő 10 évben, még az új törvény elfogadása előtt is. 2018-ban egy megújuló energiáról szóló uniós irányelv ugyanis előírta a pálmaalapú közlekedési üzemanyagok 2030-ig történő fokozatos kivonását. A bioüzemanyagok mellett a pálmaolaj nagy felhasználója az élelmiszeripar, de a kozmetika vagy a gyógyszeripar területén is használják. Fogyasztási szempontból az egészségesebb termékek közé tartozik, a magas antioxidáns és Q10 tartalma miatt - az erdőirtások azonban beárnyékolják ezeket a pozitívumokat.