2023. február 22. - Az erdőben talált agancsot ne vidd haza!
Az erdőben kirándulni igazán felüdítő élmény. Sokan gyűjtenek virágokat, gombákat, és mindent, amire csak rálelnek barangolás közben. Azonban nem lehet mindent büntetlenül hazavinni azok közül a dolgok közül, amiket az erdőben találunk. Érdemes tehát tisztában lenni vele, milyen szabályozások vonatkoznak erre nézve, nehogy büntetés legyen a vége!
Ne vidd haza a talált agancsot!
Agancsot találni egészen biztosan nagyon izgalmas és örömteli. Azonban sajnos, hiába találtuk meg, nem vihetjük magunkkal. Ezt kevesen tudják, így hát minden évben előfordul, hogy talált agancsot visznek haza erdőjárók, ami viszont lopásnak minősül. A törvény nem ismerete pedig nem mentesít a felelősség alól!
Az agancs értékétől függ, hogy tulajdon elleni szabálysértést vagy bűncselekményt követ el az, aki magához veszi és elviszi a talált agancsot. Az elhullajtott agancsok gyűjtését kizárólag az erdészetek szakemberei, vadászok, vagy az erdőgazdaságok írásos engedélyével rendelkező személyek végezhetik.
A szarvasok április elejéig vetik le agancsukat. Sajnos sokan nem megtalálják azokat, hanem megpróbálják valamilyen módon megszerezni. Ezért a törvény nagyon szigorú, és az illegális agancsgyűjtést lopásnak, a szarvasok hajszolását és ezzel akár kínok közötti pusztulását pedig állatkínzásnak minősíti. Az állatok szándékos megzavarása nagyon nagy károkat okozhat, mind a vadban, mind pedig a környező fákban.
Különösen igaz ez a gím- és dámszarvasok esetében. Náluk a tavasz, az állatvilágban egyedülálló módon, a szervregenerálódási folyamat kezdete is. Ilyenkor hullajtják el régi agancsukat, és a táplálékban szűkösebb téli időszakot követően a kondíciójuk is rosszabb. Éppen ezért ebben az időszakban fokozott nyugalomra és stresszmentes környezetre lenne szükségük. Ha viszont megzavarjuk a vadakat, akkor azok nappali pihenőhelyeik elhagyására, menekülésre kényszerülnek, ami végzetes sérülésükhöz, legyengülésükhöz és így akár pusztulásukhoz vezethet.
Így kiránduljunk az erdőben
Természetesen senkit sem arra bíztatunk, hogy messzire kerülje az erdőket. A kirándulás nagyon hasznos tevékenység, azonban ezt úgy végezzük, hogy ne zavarjuk meg viselkedésünkkel az erdő lakóit.
Fontos, hogy a túrák során ne térjünk le a kijelölt útvonalakról, és ne menjünk be az erdő sűrűjébe. Egyrészt az állatok, másrészt a saját védelmünk érdekében is, hiszen a megbúvó, megriadt állatok a menekülés hevében esetleg bennünk is kárt tehetnek. Az ijedt állatok ezen kívül még az utakon is balesetveszélyt okozhatnak, hiszen a menekülés közben az autók elé ugorhatnak.
Ha agancsot találunk, azt hagyjuk az erdőben, hiszen az a fenntartható erdőgazdálkodás fontos információforrása. Az agancs vizsgálatával ugyanis a szakemberek képet kapnak az állomány létszámáról, kondíciójáról, fő mozgási irányáról, és korbecslésre is remekül alkalmas. Ez az oka, hogy az agancsok gyűjtését kizárólag az erdészetek szakemberei, vadászok, vagy az erdőgazdaságok írásos engedélyével rendelkező személyek végezhetik, törvényes keretek között.
Amennyiben a kirándulás során feltehetően illegálisan agancsot gyűjtő embert, embereket látunk, az erdő érdekében értesítsük az illetékes erdészeti hatóságot, vagy a rendőrség körzeti megbízottját!