2023. március 1. – A természetvédők reményei szerint a csalogánypopuláció fellendíthető egy ősi erdőgazdálkodási módszerrel egy suffolki élőhelyen, amelyet egyúttal Nagy-Britannia egyik legfontosabb régészeti lelőhelyének tartanak.
Úgy gondolják, hogy Sutton Hoo a hetedik században uralkodó Raedwald király végső nyughelye.
A csalogánypopulációra hivatkoztak a Netflix The Dig című filmjében, amely egy angolszász temetkezési hely 1939-es feltárásáról szól. A filmben a kitalált karakter, Rory Lomax elmeséli Peggy Piggott régésznek, hogyan emlékezteti őt a csalogány dala a Sutton Hoo-i erdőre. A Sutton Hoo-t gondozó National Trust azt tervezi, hogy újra bevezet a területen egy erdőgazdálkodási technikát. Ez lesz az első alkalom, hogy ott alkalmazzák ezt a technikát azóta, hogy az eredeti erdőterület nagy részét 1987-ben a nagy vihar után kivágták – közölte a természetvédelmi jótékonysági szervezet. A kőkorszakra visszanyúló használat a fák talajközelben történő rendszeres kivágását jelenti, ami gyors új növekedést ösztönöz. Az eljárás több fényt engedne be az erdei talajba, ami viszont fellendítené a virágok és a rózsabokor növekedését, amely „tökéletes fészkelőhely a csalogányok számára” – mondta Jonathan Plews, a National Trust őre a Sutton Hoo-tól. „Jelenleg kis számú csalogány él a birtokon, egy erdőterületre korlátozva” – mondta. - "Tavaly négy éneklő hímet észleltünk a Sutton Hoo-ban, és reméljük, hogy a jövőben még több embert vonzhatunk az erdőgazdálkodás ezen formájával."
Az énekesmadarak állománya 90 százalékkal csökkent az elmúlt 50 évben, és mára az Egyesült Királyság legveszélyeztetettebb madarai közé tartoznak, és szerepelnek a brit vörös listán – közölte a National Trust. Plews úr elmondta, hogy az erdőőrök idén olyan erdős területen dolgoznak, ahol a „sűrű lombkorona azt jelenti, hogy nagyon gyér a talajflóra”. „Amint elkezdjük a vágást, azt várjuk, hogy olyan virágok hajtsanak ki, mint a harangvirág, az erdei kökörcsin és a gyűszűvirág, valamint a rózsabokor, amely a csalogányok tökéletes fészkelőhelye” – mondta. "Néhány évbe telhet, amíg a madár megtelepszik, de hozzávetőleg négy év múlva reméljük, hogy több lesz a csalogány, valamint más védett és veszélyeztetett madár, például pöttyös légykapó, erdei pacsirta és mások is beköltöznek." A fakitermelést a személyzetből és önkéntesekből álló csapat végzi motorfűrész és minitraktor segítségével, hogy a fa kitermelése során korlátozzák az erdő talajának zavarását. Ez megvédi az erdő régészeti emlékeit, köztük egy római kőbányát és a második világháborús légvédelmi platformot. A favágás során kivágott fából kerítéseket, átjárókat, padokat és szobrokat építenek a birtokon, valamint madárodúkat készítenek a veszélyeztetett fajok további támogatására.