2023. március 18. - Amíg a gyakorlott túrázók tudják, ha igazán csodálatos helyeket szeretnének látni, az próbára teszi az állóképességet.
A legtöbb szuper kilátópontért "meg kell küzdeni" a szintemelkedéssel, és akinek ez fizikailag nehézséget okoz vagy éppen nincs ideje egész nap gyalogolni, annak célszerű könnyen elérhető, mégis különleges terepet választania. Azért persze nekik sem kell kétségbeesniük, számukra - sok egyéb mellett - például kifejezetten ajánlott a Csillaghegyi kőfejtő vagy a biatorbágyi Nyakas- kő (ha a parkolóból közelíted meg). De ilyen a nem véletlenül népszerű pilisszentkereszti Dera-szurdok is, ami nemcsak csodás látvány, de oda-vissza körülbelül csupán 3 kilométer.
Budapestről csupán Pilisszentkeresztig kell utazni ahhoz, ha a Pilis és a Visegrádi-hegység találkozásánál lévő Dera-szurdokot szeretnénk végigjárni. A sziklafalakkal határolt patakmeder legizgalmasabb része körülbelül egy kilométer kis - 70 méteres - szintkülönbséggel, így szinte mindenki könnyen bejárhatja: gyerekekkel is ideális program lehet.
Nevét onnan kapta, hogy Pilisszentkereszt környékén ered és Szentendrén ömlik a Dunába a Pilis leghosszabb vízfolyása, a Dera- (amely szerbül hasadékot jelent) vagy más néven a Kovácsi-patak. A hasadék úgy alakult ki, hogy a patak utat tört magának a mészkőben, amely most két oldalt sziklafalat alkot.
A szurdok minden évszakban más-más élményt ad. Csapadékosabb,hűvösebb időben a patakban több a víz (az átkelést fahidacskák segítik), de nyáron olykor ki is szárad, akkor azonban a sziklák között kellemes hűvös van, és a sziklaformációkban olyankor is gyönyörködhetünk. Az útvonal többször keresztezi a folyómedret: a völgy felső végén többnyire bővebb a patak vize, így az sem árt, ha csapadékosabb időben vízálló bakancsot választunk a túrához.
A szurdok legszebb szakaszán az Országos Kéktúra útvonala is átvezet, ami nem is meglepő, hiszen aki ezt a vidéket szeretné bebarangolni, az biztosan nem hagyja ki a szorost sem.
A szurdokot - a pilisszentkereszti önkormányzat által készített tanösvény mutatja be - a Pilisszentkereszti Erdészet kezeli. A szurdokban található a Szurdok-völgyi-víznyelő, a Szurdok-völgyi 2. sz. víznyelő és a Szurdok-völgyi Felső-barlang.
Ahogy írtuk, a szurdokot nem csupán hard core túrázók keresik fel - sokkal kisebb kihívást jelent, mint például a Rám-szakadék - de a gerincen futó Kék háromszög ösvényen, a sziklák közelében érdemes óvatosan közlekedni. A sziklákra kimászni itt is - mint bárhol máshol - balesetveszélyes, és attól függetlenül, hogy a túraút jól kiépített, de ahogy már említettük, ide se városi sportcipőben vagy papucscipőben érkezzünk.
A Dera-szurdoknak földtani jelentősége is van. Meredek falai feltárják a késő triász időszakban képződött Dachsteini Mészkő Formáció vastag padjait, valamint a kőzetrétegek mozgását.
A Dera-szurdok a környék egyik legnépszerűbb kirándulóhelye, így jó időben hétvégén akár "tömeg" is kialakulhat. Aki teheti, jobban teszi, ha hétköznapot választ a kirándulás időpontjaként, ahogy minden közkedvelt úti cél esetében.