2023. szeptember 14. - Bár elsőre nem látszik összefüggés az orvvadászat és az éghajlatváltozás között, amerikai kutatók rámutattak, hogy az előbbi messzemenő következményekkel járhat bolygónk éghajlatára, hozzájárulhat a rettegett klímakatasztrófához.
Az orvvadászat több, mint fenyegetés egyes fajokra, ugyanis hatással van a biológiai sokféleségre, a helyi közösségek megélhetésére és jólétére, sőt az éghajlatváltozásra is. Mindezt a PLOS Biology folyóiratban a Wildlife Conservation Society (WCS) New York-i kutatói állítják, akik mélyre ásták magukat a témában.
Sok olyan állat, amelyet célba vesznek az orvvadászok, hozzájárulnak a különféle magvak szétterítéséhez, így új fák növekedéséhez. Ezen állatok elvesztése idővel azt eredményezi, hogy az erdők kevesebb szenet nyelnek el – írja a ZME Science, hivatkozva a kutatásra. Közép- és Dél-Amerikában az orvvadászat akár 40 százalékkal is csökkentheti a fák biomasszáját, mivel olyan állatokat céloz meg, amelyek fontosak a nagy magvak elterjesztésében. Közép-Thaiföldön a teljes szénbiomassza körülbelül egyharmadát a gyümölcsevők magvak szétszóródásától függő fafajok teszik ki.
„Azok az erdők, amelyekben az egészséges populációsűrűség mellett a faunafajok teljes állománya megtalálható, több szenet kötnek meg és tárolnak, mint azok, amelyek elvesztették faunájuk összetevőit” – írják a kutatók, hozzátéve, hogy az érintetlen állatvilág megtartása ezért minden olyan stratégia kritikus eleme, amely az erdők megőrzésére irányul az éghajlatváltozás kezelésére.
A kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy amikor a vadon élő állatok eltűnnek, akkor a testükben tárolt szén, az erdő széntárolójának része, visszatér a légkörbe. Egy példával is érzékeltetik miről is van szó: a gaboni nemzeti parkban 2004 és 2012 között elpusztított több mint 11 ezer elefánt csaknem 8000 tonna megkötött szén elvesztését jelentette.