2023. szeptember 13. - Anglia erdőségei az egyik legfontosabb természeti értékeink.
A biodiverzitás és a természet helyreállítása szempontjából létfontosságúak, emellett értékes ökoszisztéma-szolgáltatásokat is nyújtanak, mint például fenntartható fatermékek szállítása, szén-dioxid megkötése, segít szabályozni a víz áramlását a tájainkon, és tökéletes helyet teremt a kikapcsolódáshoz és a természethez való hozzáféréshez. Ahhoz azonban, hogy Anglia erdőségei virágozhassanak, rajtunk múlik, gondoskodjunk arról, hogy gondozottak és jó állapotban legyenek. Ebben a blogban megvizsgálom az erdőterületeinket fenyegető különféle fenyegetéseket, és azt, hogy az erdőgazdálkodás hogyan segíthet a jövőbeni jó egészség és rugalmasság biztosításában.
Az erdők biológiai sokféleségét fenyegető veszélyek
Az elmúlt évtizedekben erdőterületeink állapotának hanyatlását és ezzel összefüggésben az erdők biológiai sokféleségének csökkenését tapasztaltuk. Erdőterületeink felépítésének változatossága hiányozhat, gyakran nem biztosítják azt a létfontosságú holtfát és szabad teret, amelytől az erdei élővilág függ. A sötét, zárt lombkoronás erdők elnyomhatják az erdő aljzatát és a talajflórát, ami megakadályozza a természetes regenerációt – ez a szívós és ellenálló fák következő generációjának biztosításában elengedhetetlen. A szarvasok és más emlősök súlyos negatív hatást gyakorolhatnak az erdőkben megtalálható talajflórára, és sok esetben az emlősök által okozott károk böngészése jelenti a legnagyobb kihívást az egészséges, megújuló és biológiailag sokszínű erdők biztosításában.
Az invazív fajok, kártevők és betegségek hatása erdőterületeinkre
A kártevők és az olyan invazív fajok jelenléte, mint a szürke mókus és a rododendron, negatív hatással lehet erdőink állapotára. A szürke mókusok lehántják a kérget a lombos fákról, súlyosan károsítva azokat, így fogékonyabbak a betegségekre, és használhatatlanná tehetik a faanyagért termesztett fákat. A rododendron elnyomja az őshonos növényeket, és olyan betegségeknek is otthont adhat, mint a Phytophthora ramorum, amely megfertőzheti és elpusztíthatja a fákat. A nemzetközi kereskedelem és a változó éghajlati viszonyok miatt valószínű, hogy a jövőben növekedni fog a kártevők, betegségek és invazív fajok fenyegetése.
Milyen nyomást gyakorol az éghajlatváltozás erdeinkre
A környezet, amelyben erdőink és fáink nőnek, gyorsan változik. Az éghajlatváltozás olyan ütemben zajlik, hogy a fák nehezen tudnak alkalmazkodni a változó éghajlati viszonyokhoz csapadékban és hőmérsékletben. Ez bizonyos talajtípusokon egyes fajok számára alkalmatlan növekedési feltételeket, valamint az ország különböző részein tapasztalható sajátos éghajlati viszonyokat eredményezhet. Az éghajlatváltozás növeli a súlyos időjárási események, például viharok, aszályok és erdőtüzek esélyét is, amelyek extra nyomást jelenthetnek erdőterületeinkre.
Az erdőgazdálkodás szükségessége
A jó hír az, hogy rengeteget tehetünk annak érdekében, hogy erdeink ellenállóbbá váljanak ezekkel a fenyegetésekkel szemben. Az erdőgazdálkodás jól tájékozott és megtervezett megközelítése lehetővé teszi a fő veszélyek azonosítását, miközben mérlegeli, hogy milyen célokat szeretne előnyben részesíteni – például a fakitermelést, a biológiai sokféleség támogatását vagy a rekreációt. Ebből kiindulva olyan cselekvési irányt alakíthat ki, amely a legjobban támogatja erdei céljait a felmerülő fenyegetésekkel szemben, és biztosítja, hogy erdeje továbbra is nyújtsa ezeket a rendkívül fontos ökoszisztéma-szolgáltatásokat.
Háromféle erdőgazdálkodási tevékenységet kell figyelembe venni: A legtöbb erdő esetében van néhány viszonylag egyszerű terület, amelyet figyelembe kell venni, amelyek jelentősen javítják általános ellenálló képességüket.
Regeneráció - Az Ön erdeje megújul, akár természetes úton, akár ültetés útján?
Az erdőn belüli rendszeres regenerációs ciklusok lehetővé teszik a fák következő generációja számára, hogy alkalmazkodjanak a változó éghajlati viszonyokhoz, és kialakítsák saját ellenálló képességüket a kártevőkkel és betegségekkel szemben. A fák ültetése lehetőséget biztosít különböző földrajzi területekről származó különböző fajok hozzáadására, amelyek jobban megfelelhetnek a hely jövőbeli éghajlati viszonyainak. A legtöbb erdő esetében valószínűleg szüksége lesz egy tervre, amely megvédi a újulatot a szarvasok és más emlősök ellen.
Diverzitás: Erdejében jó a fajok és a szerkezet sokfélesége?
A fajok sokféleségének hiánya jelentős kockázatnak teheti ki erdejét a kártevők és betegségek, például a kőris elpusztulása miatt. A fafajok megfelelő keveréke csökkentheti a kártevők vagy betegségek kitörésének hatását. A nagyobb, változatosabb szerkezet, amely különböző korú és magasságú fákat foglal magában, néhány nyílt területtel és erdőszéli élőhellyel, szintén valóban előnyös a biológiai sokféleség szempontjából. A gyérítés és a rendszeres fakivágások és -felújítások nagyszerű módjai a szerkezeti változatosság elérésének.
Kártevők és betegségek: Tudja, hogy erdejében van-e kártevő, betegség vagy invazív faj?
Amint már említettük, a kártevők és betegségek jelenléte negatív hatással lehet az erdő állapotára. Gyakran az egyik leggyorsabb módja az erdő javításának a kártevők és betegségek elleni biztonságos védekezés és azok eltávolítása.
Az erdőgazdálkodás ezen általános szempontjain túlmenően a gazdálkodásunkat úgy is módosíthatjuk, hogy javítsuk a céljainknak leginkább megfelelő konkrét előnyöket, például:
Erdőgazdálkodás a biológiai sokféleség növelése érdekében: Fontolja meg a nyílt terek és élőhelyek fenntartását vagy létrehozását tisztások hálózatán keresztül. A helyi szarvaspopulációk kezelésével szabályozhatja az emlősök növényzetre gyakorolt hatását. Ösztönözze és fejlessze a jövőbeni idős fákat, miközben védi a meglévő idős fákat. Kisebb fák kivágása a szerkezeti sokféleség ösztönzése érdekében. Hagyjon holtfát az erdőben, hogy támogassa és ösztönözze a biológiai sokféleséget
Erdőgazdálkodás fatermesztéssel: A rendszeres gyérítés javíthatja az egyes fák minőségét és növekedését, miközben rendszeres bevételt generál az erdőgazdálkodási tevékenység finanszírozásához. A fiatal fák korai cseréje a törzsalak javítása és a növekedési ütemük növelése érdekében szintén elősegítheti az erős széllel szembeni ellenálló képességet. Az infrastruktúra javítása az utakon és a szállítási területeken keresztül hatékonyabbá teheti a fakitermelést, és elősegítheti a talaj védelmét.
Készítsen erdőgazdálkodási tervet
A legjobb módja annak, hogy összegyűjtse gondolatait, és kidolgozza a legmegfelelőbb tervet az erdőterületéhez, ha készít egy erdőgazdálkodási tervet. Az Erdészeti Bizottságnak van egy követhető sablonja, amely biztosítja, hogy erdőgazdálkodási tevékenysége megfeleljen az Egyesült Királyság Erdészeti Szabványának – lehetővé téve a jövőbeni fakitermelési engedélyek és pénzügyi támogatás igénylését. Ha bármilyen kérdése van a folyamat elindításával kapcsolatban, forduljon a helyi Erdészeti Bizottság Woodland Officer-jéhez, aki nagyon szívesen segít. Chris Watson
Chris Watson
az Erdészeti Bizottság Woodland Resilience Advisor tanácsadója. Ebben a blogbejegyzésben feltárja az erdőket fenyegető különböző fenyegetéseket, és azt, hogy az erdőgazdálkodás hogyan segíthet enyhíteni ezeket a fenyegetéseket, és hogyan javíthatja erdőterületeink jövőbeli egészségét és ellenálló képességét.