Forestry: An International Journal of Forest Research, 96. kötet, 4. szám, 2023. október, 425–433. oldal, https://doi.org/10.1093/forestry/cpac048 Közzétéve: 2022. november 28
Absztrakt
A hhh Európa jelenségét több mint 100 éve figyelték meg.
Ez idő alatt számos kísérlet történt a jelenség leírására biotikus, abiotikus és antropogén tényezők figyelembevételével.
Az utóbbi időben a bakteriális fabetegségek növekvő intenzitása figyelhető meg Európában és szerte a világon. Ezenkívül az éghajlatváltozás hozzájárul a kórokozók számának növekedéséhez. A kiadvány célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a tölgyeken világszerte előforduló legfontosabb bakteriális betegségekre, és megvitassa a Közép-Európában előforduló őshonos tölgyek potenciális veszélyét: angoltölgy (Quercus robur L.) és kocsánytalan tölgy (Quercus petraea (Matt). .) Liebl.). A fő hangsúly a különböző baktériumok által okozott három betegségen volt: a bakteriális levélcsík (a Xylella fastidiosa okozta), a tölgy akut pusztulása (a Gibbsiella quercinecans, a Rahnella victoriana és a Brenneria goodwinii által okozott) és a csöpögős dióbetegség (a Brenneria quercina – korábban Erwinia quercina). ). Jelenleg ezek azok az ismert bakteriális betegségek, amelyek károsítják a tölgyeseket. A fent említett betegségek mindegyikéről tájékoztatást adunk az áttekintésben, kezdve azok eredetétől, jelentőségüktől, a tápnövények listájától és a Közép-Európa őshonos tölgyeire gyakorolt potenciális veszélyüktől.
Miłosz Tkaczyk