2023. november 10. – Nairobi – Megjelent az Egyesült Nemzetek Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) erdészeti folyóiratának, az Unasylvának a legújabb száma.
A Towards című 254. szám szerint, a jól megtervezett és fenntarthatóan kezelt telepített erdők létfontosságú szerepet játszanak a fenntartható fejlődési célok elérésében, amelyek ellenállóbb és változatosabb telepítésű erdők. Az új szám a mai napon jelent meg Nairobiban, a FAO társszervezőjeként megrendezett 5. Nemzetközi Kongresszuson a Telepített Erdőkről. A tudományos alapú cikkeket, vezető globális szakértőkkel és közéleti személyiségekkel készített interjúkat, valamint a FAO helyszíni munkáiból származó esettanulmányokat tartalmazó Unasylva újszerű eredményeket és legkorszerűbb információkat mutat be a telepített erdőkkel kapcsolatban. Ezek az erdők támogatják a megélhetést – többek között a fakitermelésen keresztül –, miközben ökoszisztéma-szolgáltatásokat is nyújtanak, helyreállítják a leromlott ökoszisztémákat, alkalmazkodnak az éghajlatváltozáshoz és enyhítik azt. „Az ültetett erdőket nem mindig értékeli mindenki, és előnyeik nem olyan széles körben ismertek, mint kellene” – mondta Zhimin Wu, a FAO Erdészeti részlegének igazgatója. "A fenntartható módon kezelt telepített erdők azonban nyerő stratégiát képviselnek, amelyek hatalmas előnyökkel járnak az emberiség és a bolygó számára."
Több, mint fagyárak
Az ültetett erdők, amelyek túlnyomórészt ültetéssel vagy szándékos vetéssel nevelt fákból állnak, a világ erdősültségének csak körülbelül 7 százalékát teszik ki. A becslések szerint azonban 2020-ban a globális ipari gömbfa-kínálat mintegy 46 százalékához járulnak, tömör fatermékekkel, melyeket lakás- vagy bútoripari célra használnak faanyagot, valamint cellulózt, rostanyagot és bioenergiát állítanak elő. Mivel a világ népességének száma 2050-re az előrejelzések szerint eléri a 9,8 milliárd főt, a faültetés az országok által elfogadott természetalapú megoldások egyike – a meglévő erdők termelékenységének és ellenálló képességének növelése mellett –, a fa és egyéb erdészeti termékek iránti növekvő kereslet kielégítésére, mint az erdőirtás és az éghajlatváltozás elleni küzdelem eszköze. Annak érdekében, hogy növelje az erdők és a fák hozzájárulását a 2030-ig tartó Fenntartható Fejlődési Menetrendhez, az Egyesült Nemzetek Szervezete azt a célt fogadta el, hogy 2030-ra 3 százalékkal növelje a világ erdősültségét a Globális Erdészeti Célok értelmében. Az erdőtelepítés hozzájárul e cél eléréséhez. A jövő telepített erdeit azonban nem csak fagyárakként kell kezelni – magyarázza a folyóirat cikke. Ehelyett részt kell venniük az ökoszisztéma helyreállítására és a fenntartható, rugalmas mozaik tájak létrehozására szolgáló megoldásban.
Az Unasylváról
Az Unasylva egy nemzetközi erdészeti folyóirat, valamint a FAO leghosszabb ideje megjelenő folyóirata, amely 1947 óta létezik. Célja, hogy az erdészet területén elért globális fejleményeket az olvasók széles köréhez eljuttassa – például a döntéshozókhoz, erdőgazdálkodókhoz, technikusokhoz, kutatókhoz, hallgatókhoz és tanárokhoz. Minden kérdésben a világ minden régiójából, valamint számos akadémiai és kutatóintézetből, más ENSZ-ügynökségekből, nem kormányzati szervezetekből és civil társadalomból jelennek meg a szerzők írásai.
Az Unasylva #254-et: Az ellenállóbb és változatosabb telepített erdők felé számos partnerrel szoros együttműködésben serkesztették, köztük a telepített erdőkkel foglalkozó globális kutatóhálózattal, a TreeDivNettel, valamint a nyárfákkal és más, gyorsan növekvő fákkal foglalkozó nemzetközi bizottsággal (IPC), amely támogatja az embereket és a környezetet), az IUFRO rugalmas telepített erdőkkel foglalkozó munkacsoportjához való hozzájárulásként.