2024. október 15. - Bajorország erdői változatosabbá, természetesebbé és lombos fákban gazdagabbá váltak az elmúlt években.
Michaela Kaniber (CSU) erdészeti miniszter ismertette a tízévente sorra kerülő szövetségi erdőleltár ezen eredményeit.
Bajorországban javában zajlik az erdők átalakítása, derült ki a leltárból. Az erdészeti miniszter szerint a több fa kivágása a klímavédelem szempontjából is előnyös lenne. Három százalékponttal 38 százalékra nőtt a lombos fák aránya a bajor erdőkben. A fiatalabb erdőállományokban jelenleg 60 százalék körüli az arány.
„Ez a fejlemény azt mutatja, hogy Bajorországban már régóta javában zajlik az erdőátalakítás” – mondta a miniszter.
150 000 hektár
Az elmúlt tíz évben „Bajorország erdőtulajdonosai és erdészei mintegy 150 000 hektár éghajlatálló, fenntartható vegyes erdőt telepítettek jelentős anyagi ráfordítások mellett.”
Aktív gazdálkodás
A siker az erdőtulajdonosok elkötelezettségének, az erdőigazgatással való szoros együttműködésnek és a bajor erdőpolitika világos tulajdonorientált útjának köszönhető, amely nem hátráltatja vagy pártfogolja az erdőtulajdonosokat.
Álláspontjuk szerint az erdőket csak aktív gazdálkodással lehet megőrizni a jövő generációi számára. Az erdők magukra hagyása „rossz szolgálatot jelentene az erdővédelem, a klímavédelem és a gazdasági erő szempontjából”.
Növekvő fakészletek
A túlzott faállomány instabilabbá tette az erdőket, és sebezhetőbbé tette a viharokkal, szárazsággal és rovarfertőzéssel szemben. A legutóbbi leltár óta a bajor erdők fakészlete hektáronként 405 köbméterre, így összesen több mint egymilliárd köbméterre nőtt.
„Ezért nem kevesebb, hanem több fát kell használnunk, mint korábban – mondta Kaniber. – Ez több szempontból is előnyös a klímavédelemnek: stabilabbá válnak az erdők, felgyorsul az erdőátalakítás, és erősödik a fahasználat és a hozzá kapcsolódó hosszú távú szén-dioxid-tárolás.”
Több vad kilövését kérik
A bajor Természetvédelmi Egyesület több szarvas és őz kilövését kérte az erdő védelme érdekében. A Bajor Erdőtulajdonosok Szövetsége hangsúlyozta, hogy a fiatalabb erdők „általában stabilabbak, és mindenekelőtt több szén-dioxidot kötnek meg hektáronként, mint az idősebb erdők”.
Az öreg erdők érzékenyebbek a szárazságra, a viharokra és a kéregben megjelenő kártevőkre. Az elhalt fa veszélyeztetheti az erdőben élőket, és növeli az erdőtüzek kockázatát. Ezért fenntartható erdőgazdálkodásra van szükség – számolt be a német proplanta agrárportál.
8000 felvételi pont
Bajorországban a tartomány területének több mint egyharmada erdős. Ennek 56 százalékát a magánerdők, 30 százalékát az állami erdők teszik ki. A mostani felméréshez az erdészek országszerte mintegy 8000 felvételi ponton mintegy 100 000 fát mértek, és információkat gyűjtöttek az erdőfejlesztésről.
Gadóc György