2024.október 11. - Ez majdnem annyi idő, mint amióta élet van a Földön.
Az emberi tevékenység az elmúlt évezredekben súlyos károkat okozott a Föld ökoszisztémájában, erre lehet ékes példa a madarak kihalása is. Egy 24 tudományos intézet kutatóiból álló nemzetközi csapat több mint 600 kihalt madárfajból – köztük papagájból, galambból és más madárrendből – álló adatbázist vizsgált meg, hogy feltárja az evolúciós veszteségeket és az élővilágra gyakorolt hatásokat.
Az eredmények szerint ezek a fajok együttesen 3 milliárd évnyi evolúciós történelmet hordoztak magukban, amely most végérvényesen elveszett – ez majdnem annyi idő, mint amióta élet van a Földön.
A madarak kihalása azonban nemcsak a biológiai sokféleség csökkenését jelenti, hanem az ökoszisztémák működésében is komoly zavarokat okoz. Egyes fajok például a kártevők elleni védekezésben, mások a beporzásban vagy a növényi magvak terjesztésében játszottak kulcsszerepet. Ezen feladatok betöltése nélkül az erdők regenerációs képessége is jelentősen csökkenhet. Az élőhelyek pusztulása (erdőirtások), a globális felmelegedés és az invazív fajok terjedése tovább súlyosbítják a helyzetet.
Bár a múltbéli veszteségeket nem lehet visszafordítani, a jelenlegi fajok védelme kulcsfontosságú az élővilág fennmaradása szempontjából. A kutatók szerint az emberiségnek sürgősen lépéseket kellene tennie, hogy megóvja a még megmaradt fajokat, különben annak beláthatatlan következmény lesz.