2025. február 10. - Egy természetvédelmi szervezet kamerája két ritka fekete farkast filmezett le egy lengyel erdő mélyén.
A különleges észlelés felkeltette a kutatók figyelmét, akik genetikai vizsgálatokkal próbálnak többet megtudni a rejtélyes állatokról.
A két farkast, feltehetően testvéreket, egy patakon átkelve rögzítette a SAVE Wildlife Conservation Fund Poland projektkoordinátora, Joanna Toczydłowska által elhelyezett kamera. A felvétel tavaly készült, de a kutatók csak nemrég osztották meg az eredményeket.
A természetvédők szerint a fekete szín egy ritka genetikai mutáció eredménye, amely Európában rendkívül ritkán fordul elő.
A kamerát eredetileg hódok megfigyelésére állították fel, de amikor Toczydłowska észrevette, hogy farkasokat is rögzít, otthagyta az eszközt. Lengyelországban nagyjából 2500-3000 farkas él, többségük szürke, vöröses vagy fekete színű - írja a CBS.
A fekete bundájú példányok genetikai háttere még nem teljesen ismert, de a kutatók szerint a mutáció évezredekkel ezelőtt háziasított kutyáktól származhatott. Észak-Amerikában, például a Yellowstone Nemzeti Parkban a fekete farkasok gyakoribbak, ott a populáció akár fele is ilyen színű lehet.
Mivel a farkasok jellemzően családokban élnek, a természetvédők azt feltételezik, hogy testvérek. A becslések szerint egyévesek és körülbelül 66 kilogrammot nyomnak, méretük egy német juhászkutyáéhoz hasonlítható.
Legalább az egyikükről biztosan tudni, hogy hím.
A SAVE Wildlife Conservation Fund Poland már 13 éve követi nyomon a lengyel farkaspopulációt, de a pontos helyszínt nem árulják el, hogy megóvják az állatokat az orvvadászattól. A farkasok az 1950-es évekre szinte teljesen eltűntek Lengyelországból, de az elmúlt évtizedekben újra megjelentek, különösen az ország középső részén.
A kutatók szerint a lakosság számára a farkasok jelenléte még mindig szokatlan jelenség, ezért fontos az oktatás és a tájékoztatás.
Az emberek számára ez egy új helyzet. Az egyik legfontosabb célunk, hogy megtanítsuk az embereket, hogyan élhetnek biztonságban a farkasok közelében
– mondta Roman Gula, a projekt vezetője.
A természetvédelmi alap nemrég a Facebookon jelentette be a ritka észlelést, és anyagi támogatást kért, hogy finanszírozhassák a fekete farkasok genetikai vizsgálatát. A kutatók remélik, hogy az eredmények közelebb visznek a különleges színváltozat eredetének megértéséhez.
Már régóta tudjuk, hogy a kutyák a farkasoktól származnak. Vizsgálatok alapján feltételezhető, hogy van olyan tulajdonság, amit a már háziasított kutyák terjesztettek el a farkasok között. Az észak-amerikai tundrán élő farkasok általában világos, fehér színezetűek, ám az erdősebb területeken gyakoriak a fekete bundás példányok.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy genetikusok megtalálták azt a génszakaszt, amely a sötét színért felel, s amelyet valószínűleg a kutyáktól kaptak a farkasok néhány ezer évvel ezelőtt.
Tavaly nyáron arról is írtunk, hogy elképesztő állapotban őrződött meg az a 44 000 éve élt farkas, amelynek maradványait Oroszország keleti felén fedezték fel. Az ősi állat maradványa ráadásul olyan baktériumokat és vírusokat rejthet, amelyek ismét aktívvá válhatnak, így tanulmányozásuk létfontosságú lehet egy potenciális járvány megfékezésében.