Magyarország szabjon feltételeket Románia uniós csatlakozásához! (National Geographic Online)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 


Zöld szervezetek úgy látják a verespataki bányaberuházástól kellene Magyarországnak függővé tennie Románia európai uniós csatlakozási fejezetének lezárását, Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter álláspontja szerint ez nem támogatható álláspont.

A zöldek kedden sajtótájékoztatón fejtették ki véleményüket, amely szerint a bányaberuházó már elkészült a projekthez szükséges környezeti hatástanulmány iránti kérelmével, s azt az uniós környezetvédelmi fejezet lezárása és a romániai választások után, még az idén beadja. Gyanújuk szerint a beruházó az elkövetkező években mielőbb "lezavarná" a projektet azért, hogy a szigorú EU előírások alól még azok érvényesülése előtt mentesüljön.

Magyarország szabjon feltételeket

Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője

rámutatott: Magyarországnak el kell érnie a csatlakozási tárgyalásokon, hogy a környezetvédelmi fejezetben a bányászati tevékenységet érintő kötelezettségeknél az átmeneti mentességek időtartama minimálisra csökkenjen.

Amennyiben ugyanis az EU elfogadja az új létesítményekre a felszíni és felszín alatt vizekkel kapcsolatos 2012-ig érvényes derogációt, akkor a verespataki projektet a szabályozás már gyakorlatilag nem érintené, mert az 2007-ig megvalósulhatna és 2012-ig a legszennyezőbb tevékenységek is befejeződnének a zöldek szerint.

Nem értenek egyet a miniszterrel abban, hogy környezetvédelmi engedély hiányában jogilag még nem is létezik a projekt. A projekt igenis létezik, a feltárási engedélyt kiadták, a lakosság kitelepítése már megkezdődött - mondta Csáki Roland, a Greenpeace Magyarország kampányszervezője. Amennyiben a munkálatok legálisan zajlanak, akkor mindenképpen egy konkrét beruházásra lehetne hivatkozni szerintük, ha viszont illegálisan, akkor a megkezdett tevékenységet kellene megtiltatni.

Fridrich Róbert megjegyezte, hogy a zöldek a verespataki beruházás kizárására vonatkozó uniós garancia iránti kérelmükkel nem csak Persányi Miklóshoz, hanem levélben az Európai Bizottság, az Európai Parlament illetékeseihez és a tagországok minisztereihez is fordultak. Az ügyben levelekkel fordul nemzetközi szinten az illetékesekhez a brüsszeli Föld Barátai környezetvédő szervezet és a koppenhágai központú Európai Környezetvédelmi Iroda is. A zöldek bírálták az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságát is, hogy a téma tárgyalását decemberre halasztotta.

Jogállamban így nem lehet nemet mondani

Egy jogállamban nem lehet nemet mondani egy olyan kérelemre, amelyet még elő sem terjesztettek - húzta alá Persányi Miklós a zöld szervezetek sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagálva. Magyarország minden olyan lépést megtett a magyar érdekek képviselete, a határokon átterjedő környezetszennyezés lehetőségének elkerülése érdekében, amelyet a konkrét esetben, a jelenlegi szakaszban meg lehetett és lehet tenni" - hangozatta Persányi Miklós.

A magyar kormány elsődleges célja továbbra is az, hogy a romániai Verespatakra tervezett külszíni aranybánya beruházás egyáltalán ne valósuljon meg, mert így nem merül föl a létesítménnyel kapcsolatos környezeti kockázat. Szerinte azzal, hogy Románia az EU tagjává válik, olyan szigorú követelményeknek kell eleget tennie, amely engedélyezési és gazdaságossági szempontból is megkérdőjelezi egy olyan környezetterhelő projekt megvalósíthatóságát, mint a verespataki.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.