2007. október 8.
A WWF Magyarország és a Pilisi Parkerdő ZRt. közösen hozta létre az Örökerdő a Budai-hegységben nevű tanösvényt, melyet tegnap avattak a Gyermekvasút Szépjuhászné megállója mellett. A körülbelül egy km-es tanösvény állomásain a félszáz érdeklődővel Gálhidy László, a WWF Magyarország erdészeti programvezetője és Lomniczi Gergely a Pilisi Parkerdő Zrt. kommunikációs vezetője ismertette meg a természetközeli erdőgazdálkodás alapjait és az erdőt alkotó fajokat.
Mindannyian ismerjük a tarra vágott hegyoldalak látványát, az egyforma fákból álló erdőket, a vadkerítéseket, miközben a mesekönyveinkből nem ilyennek ismerjük a vadon élő állatok birodalmát! Hol vannak az idős, különös formájú fák, az odúk, a gombáknak otthont adó kidőlt, mohos fatörzsek? A természet akkor tud csak megújulni, ha minden élőlény megtalálja benne megszokott otthonát!
A WWF Magyarország a Pilisi Parkerdő Zrt.-vel közösen hozott létre négy tanösvényt a Budai hegységben, hogy bemutassa, hogyan működik a szálaló gazdálkodás, aminek segítségével erdeink ismét természetesebbé válhatnak. A szálalás ősi fakitermelő módszere mára csaknem feledésbe merült. Néhány éve egy maroknyi erdész elhatározta, hogy kipróbálja, vajon lehet-e gazdaságosan szálalni? Erdeik azóta örökerdők, mivel egyszerre mindig csak néhány fát döntenek le, amit könnyen "befoltoz" a természet. Az ilyen erdőben nem csak mi, hanem minden élőlény jobban érzi magát, sőt a nagy fák is újra helyet kaphatnak!
A tanösvényeken a természetes erdő folyamatait és a szálaló erdőművelés fortélyait mutatják be, mindenhol másképp:
János-hegy: tölgyes, bükkös
Látó-hegy: feketefenyő-átalakítás
Hűvösvölgy: tölgyes
A legújabb tanösvény a Hárs-hegyen nyílt, melyet könnyű megközelíteni a 22-es busszal a Moszkva tér felől, a Gyermekvasút Szépjuhászné megállója melleti parkolótól 2 perc gyalog.