Megszavazták a talajszabályozás irányelvét az EP szakbizottságában (euractiv)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. október 10.
Brüsszel - Megszavazta kedden az Európai Parlament (EP) környezetvédelmi bizottsága az Európai Unió új talajvédelmi irányelvéről kidolgozott kompromisszumos javaslatot.

Hegyi Gyula magyar szocialista európai parlamenti képviselő botrányosnak tartja, hogy fideszes képviselők a tervezet elutasítását javasolták. Glattfelder Béla és Barsiné Pataky Etelka szerint Hegyi Gyula nem most először támadja a magyar és az európai mezőgazdaság érdekeit.
Magyarországon már létezik talajszabályozás, s az új uniós irányelv ezt erősítené - hangsúlyozta közleményében Hegyi Gyula. Szerinte Magyarország szempontjából több szempontból is fontos az irányelv, ugyanis hosszú távon anyagilag is segítené a szennyezett talajok megtisztítását - csepeli galvániszap, ürömi gázmassza, régi szovjet katonai bázisok -, és ennek révén megszűnne az ivóvízbázisok veszélyeztetése, tisztább, egészségesebb gyümölcsök, zöldségek teremnének.
A képviselő a szavazást megelőző viták során hangsúlyozta az irányelv fontosságát és ahhoz több módosító indítványt is beadott, melyek egy része beépült az elfogadott kompromisszumos csomagba. Az Európai Parlament plenáris ülése várhatóan télen fog szavazni az irányelvről.
Hegyi Gyula botrányosnak tartja, hogy "Glattfelder Béla és Barsiné Pataky Etelka fideszes képviselők, akik bár nem tagjai a környezetvédelmi bizottságnak, valószínűleg a német jobboldal nyomására a talaj irányelv tervezet elutasítását, annak megsemmisítését javasolták". Feltette a kérdést, hogy "vajon csak tájékozatlanságból írták alá a környezet ellenes javaslatot, vagy tudatosan azt akarták elérni, hogy Magyarországon ne jusson a szennyezett területek kármentesítésére uniós pénz".
A bizottság által elfogadott kompromisszumos álláspontba bekerült többek között Hegyi Gyula azon javaslata, hogy a talajok savanyodásának megállítására is szülessen európai program. A magyar szocialista képviselő hangsúlyozta a barnamezős beruházások jelentőségét is.
Hegyi Gyula közleményére Glattfelder Béla és Barsiné Pataky Etelka azzal reagált, hogy a szocialista képviselő nem első ízben támadja a magyar és az európai mezőgazdaság érdekeit: egy korábbi újságcikkben azt javasolta, hogy a közös agrárpolitikára fordított összes európai forrást vonják el, és csoportosítsák át a megújuló energiák fejlesztésére.
A két fideszes politikus felhívta a figyelmet arra: a COPA-COGECA, az európai gazdák legfontosabb érdekképviseleti szervezete - amelynek a magyar mezőgazdasági érdekképviseletek is a tagjai - nyilatkozatban szólította fel a környezetvédelmi minisztereket a talajvédelmi irányelv elutasítására. Tagállami szinten ugyanis már számos, igen szigorú szabályozás létezik, amely megfelelően biztosítja a talaj védelmét.
"Elfogadhatatlan, hogy egy újabb, európai szintű szabályozással tovább növekedjen a bürokrácia, a gazdálkodók adminisztratív terhei, és ezzel az európai termelők további versenyhátrányba kerüljenek az Európán kívüli országokból származó importtal szemben. Éppen ezért, ebben a formában a Európai Bizottság javaslatát sok képviselő elutasította például csehek, hollandok, franciák, németek, finnek, magyarok".
Glattfelder Béla és Barsiné Pataky Etelka szerint ennek az elutasításnak köszönhető, hogy a megszavazott kompromisszum mentesíti Magyarországot a felesleges bürokrácia alól, mindössze a megfelelő magyar szabályozás kismértékű kiigazítását teszi szükségessé.
Érthetetlen Hegyi Gyula azon érvelése is, miszerint az irányelv elfogadása esetén Magyarország újabb uniós pénzekhez jutna - írta a két fideszes EP-képviselő. Felhívták a figyelmet arra, hogy a brüsszeli bizottság előterjesztése szerint az eredeti javaslat költségvetési szempontból semleges, azaz nem tartalmaz semmilyen többletforrást, amit a tagállamok rendelkezésére bocsátanának.


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.