Julija Timosenko az ungvári repülőtéren tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az árvízkárosultak rövidesen segélyt kapnak, tudomása szerint a megyei közigazgatási hivatal már át is utalta az ehhez szükséges összeget a takarékpénztáraknak. Megígérte, hogy még ebben az évben teljes egészében a megye rendelkezésére bocsátják a Tisza árvízvédelmi program végrehajtásához szükséges anyagi fedezetet. A kormányfő általában elégedett volt az árvíz következményeinek felszámolására irányuló munkálatok menetével. Pozitívan értékelte a rendkívüli helyzetek minisztériuma, a védelmi minisztérium, a helyi hatalmi szervek munkáját, minek következtében rövid idő alatt sikerült helyreállítani az áram- és gázszolgáltatást, biztosítani az emberek élelmiszerekkel, vízzel való ellátását.
Viktor Juscsenko ellátogatott a rahói járási Kőrösmezőre. Elégedetlen volt a kármentesítő munkák menetével, keményen bírálta a helyi vezetőket, a megyei rendőrkapitányságot, ügyészséget. Véleménye szerint a jogvédő szerveknek következetesebben kell felügyelni az árvízvédelmi építkezéseket, véget vetni az erdőirtásnak. Az elnök helikopterről tekintette meg az árvíz sújtotta vidékeket, megdöbbenésének adott hangot, amikor nagy terjedelmű tarvágásokat látott a Kárpátokban. Utasítást adott az illetékes jogvédő szerveknek vizsgálják meg a vidék valamennyi fafeldolgozó telepe működésének törvényességét.
Az ügyészségnek egy hónapon belül kell elvégezni az erdőgazdaságok tevékenységének vizsgálatát, megállapítani mikor és mennyi faanyagot készleteztek és rendelkeztek-e az ehhez szükséges engedélyekkel.
Az árvízkárosultak többsége ugyanis úgy véli, hogy az egyre gyakoribb árvizek egyik legfőbb oka, hogy a Kárpátokban tömeges erdőirtás folyik. Rengeteg haszonfát szállítanak külföldre. A lekopaszodó hegyoldalakon akadálytalanul zúdulhat le a csapadék, magával sodorva a termőtalajt, földcsuszamlásokat okozva.
Az állam nagy ígéreteket tett az elmúlt esztendőkben, kidolgozták az árvizeket megelőző Tisza programot, folyamatos finanszírozásáról azonban nem gondoskodtak. Így a tervezett védőgátak, víztározók nem épültek meg. Ellentétben a Tisza magyarországi és romániai oldalával, ahol nagy méretű gátmegerősítő munkálatokat végeztek el, így ott az árvíz nem okozott károkat.
Az árvízkárosultak segélyt kapnak, de véleményük szerint nem néhány ezer hrivnyára volna szükségük, amiből amúgy sem tudják helyrehozni a károkat, inkább olyan gátakra, víztározókra, melyek megvédenék településeiket az árvíztől.
Viktor Juscsenko véleménye szerint tarthatatlan, hogy továbbra is kizárólag az állam fedezze az árvíz okozta károk felszámolását, ez a biztosítók feladata lenne, mint ez külföldön történik. Az igazság azonban az, hogy a biztosító társaságok külföldön is csak ott kötnek biztosítást az árvíz okozta károk fedezésére, ahol kiépültek a szükséges hidrotechnikai létesítmények. Így van ez például Magyarországon is.
Gondoskodni kell a földcsuszamlások megakadályozását, az ésszerű erdőgazdálkodás elősegítését biztosító hatékony és komplex intézkedések kidolgozásáról és megvalósításáról.
Kárpátalján a nyári árvíz több mint 163 millió hrivnya kárt okozott, 129 hidat sodort el, közel 7 kilométernyi utat, 26 kilométernyi gátat, 1323 lakóépületet, 11 szociális, kulturális és oktatási intézményt rongált meg. Szerencsére az árvíz nem követelt emberi áldozatokat.
Az embereknek elegük van az ígérgetésekből. Konkrét és haladéktalan segítségre számítanak az állam, a kormány, a helyi illetékes szervektől. Követelik a részletesen kidolgozott árvízvédelmi program végrehajtását. Nem segélyekre, hanem biztonságos gátakra van szükség!
A múlt héten alapjában véve mindenütt helyreállt a közúti közlekedés, az áram-és gázszolgáltatás, a telefonösszeköttetés. Az árvízkárosultak hozzáláttak házaik rendbe hozásához.
Most már arra van szükség, hogy haladéktalanul hozzálássanak az árvízvédelmi létesítmények építéséhez. Csak így kerülhető el, hogy a Tisza és mellékfolyói a jövőben is károkat okozzanak a kárpátaljaiaknak. -i-gy
2008-08-17 - Kárpátaljára látogatott a múlt héten Viktor Juscsenko elnök és Julija Timosenko kormányfő, hogy a helyszínen tájékozódjanak az árvíz után kialakult helyzetről.