2004. december 21.
Évente több mint 10 millió forinttal károsítják meg a fatolvajok a magánerdő-tulajdonosokat. A kár nagysága évről évre egyre több.
Ahol a megyében nagyobb a i szegénység, ott jelentősebb mértékű a falopás. Ezeken a helyeken is ott veszélyeztetettebbek az erdők, amelyek az adott településhez közel fekszenek — mondta lapunknak Luzsi József, a Magánerdő-tulajdonosok és -gazdálkodók Országos Szövetségének, illetve az Ártéri Erdőbirtokossági Társulat elnöke.
Történik ez annak ellenére, hogy a magánerdők tulajdonosai ingyenesen biztosítottak a közelmúltban rászorulóknak fát. Ez több száz köbméter faanyagot jelentett számukra. Mindez azonban csak percekre oldotta meg a helyzetet
A megyében az állami és a magánerdők körülbelül fele-fele arányban oszlanak meg. A magánerdő nagysága azonban a közeljövőben jelentősen nőni fog, hiszen már most komoly mennyiségű erdőtelepítést hajtanak végre magángazdálkodók. Ez azt is jelenti, hogy egyre nő azon terület, ahonnan egyre több fát ellopnak majd.
Hiába figyelik ugyanis az erdőket, nagyon soknak járnak tó naponta fáért. A kis mennyiséggel hazatérő tolvajok ellen szinte nincs orvosság. És sok kicsi sokra megy...
A fatolvajok évente 4-5 ezer köbméter fát visznek haza a magánerdőkből, ami több mint 10 millió forint értéket képvisel. Valószínűleg hasonló értékcsökkenést kénytelenek lenyelni az állami erdészetek is.
A guta ráadásul duplán ütheti meg az erdőgazdálkodókat Nem elég, hogy megcsonkítják
tulajdonukat, és más viszi haza belőle a fát, de előírás számukra, ha egy erdőt olyan mértékben kitermelnek, hogy nagyobb területen hiányzik belőle a fa, akkor a tulajdonosnak kötelessége azt felújítani, ami újfent jelentős költségébe kerül.
Tóth András