Egyre többen lopjak a fát (Új Néplap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 


2004. december 21.

Évente több mint 10 mil­lió forinttal károsítják meg a fatolvajok a ma­gánerdő-tulajdonosokat. A kár nagysága évről év­re egyre több.

Ahol a megyében nagyobb a i szegénység, ott jelentősebb mértékű a falopás. Ezeken a he­lyeken is ott veszélyeztetetteb­bek az erdők, amelyek az adott településhez közel fekszenek — mondta lapunknak Luzsi József, a Magánerdő-tulajdonosok és -gazdálkodók Országos Szövet­ségének, illetve az Ártéri Erdő­birtokossági Társulat elnöke.

Történik ez annak ellenére, hogy a magánerdők tulajdono­sai ingyenesen biztosítottak a közelmúltban rászorulóknak fát. Ez több száz köbméter fa­anyagot jelentett számukra. Mindez azonban csak percekre oldotta meg a helyzetet

A megyében az állami és a magánerdők körülbelül fele-fe­le arányban oszlanak meg. A magánerdő nagysága azonban a közeljövőben jelentősen nőni fog, hiszen már most komoly mennyiségű erdőtelepítést haj­tanak végre magángazdálko­dók. Ez azt is jelenti, hogy egy­re nő azon terület, ahonnan egyre több fát ellopnak majd.

Hiába figyelik ugyanis az er­dőket, nagyon soknak járnak tó naponta fáért. A kis mennyiség­gel hazatérő tolvajok ellen szin­te nincs orvosság. És sok kicsi sokra megy...

A fatolvajok évente 4-5 ezer köbméter fát visznek haza a magánerdőkből, ami több mint 10 millió forint értéket képvisel. Valószínűleg hasonló érték­csökkenést kénytelenek lenyel­ni az állami erdészetek is.

A guta ráadásul duplán üthe­ti meg az erdőgazdálkodókat Nem elég, hogy megcsonkítják

tulajdonukat, és más viszi haza belőle a fát, de előírás számuk­ra, ha egy erdőt olyan mérték­ben kitermelnek, hogy nagyobb területen hiányzik belőle a fa, akkor a tulajdonosnak köteles­sége azt felújítani, ami újfent je­lentős költségébe kerül.

Tóth András

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.