Károkozás a természetben (Új Néplap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 


2004. december 22.

avartüzek  Panasz a tűzoltókra

A Közép-Tisza és Jászság Természetvédelmi Tájegy­ségben leginkább a nem védett gyepek tönkretéte­le, a szándékosan okozott tűzkárok, a vízpartok szennyezése, illetve a va­dászattal és horgászattal összefüggő jogsértések okoznak gondot.

A megye természetvédelméről összefoglaló anyag készült - amelyet dr. Aradi Csaba, a Hor­tobágyi Nemzeti Park igazgató­ja és Tirják László, a Körös-Ma­ros Nemzeti Park igazgatója írt alá — a megyei önkormányzat legutóbbi ülésére. Ez egyebek mellett kitér a természetvéde­lem érdekeit sértő tevékenysé­gekre és jelenségekre is.

A természeti területeken ta­lálható gyepek felszántása a megfelelő jogszabályi háttér hi­ányában nehezen akadályozha­tó meg.

A szakemberek szerint erre a problémára a szaktárcánál, il­letve a jogalkotóknál kellene sürgősen megoldást találni, an­nál is inkább, mivel az alacsony aranykorona-értékű területek gyomtengerré változtatása nem csak a természetvédelem érde­keit sérti.

A gyújtogatók főleg a száraz őszökön és az ideihez hasonló tavaszokon okoznak felbecsülhetetlenül nagy károkat. Ezt a problémát egy időben elrendelt és következetesen betartott, szankcionálható tűzgyújtási ti­lalommal valamelyest kézben lehetne tartani.

Az illetékes földművelés­ügyi szaktárca azonban gyak­ran késéssel, az őszi, illetve ta­vaszi száraz, meleg időszak végén vezeti be a tűzgyújtási tilalmat.

A legtöbbször szándékosan okozott avartüzeknek sokhek­tárnyi gyep, nádas erdő, faültet-vény és fasor esik áldozatul. A szerzők szerint az ilyen tüzekhez esetenként bejelentésre sem vonulnak ki a tűzoltók, és arra is volt már példa, mint ír­ják, hogy a tetten ért gyújtogatóval szemben a kivonuló tűzol­tók semmilyen intézkedést nem folytattak le.

Évek óta kezelhetetlen gon­dot jelent a vízpartok szennye­zése is. Mint a tájékoztatóban áll: az elmúlt év őszétől nagyon jó kapcsolatot sikerült kialakí­tani a megyei FVM-hivatal meg­felelő szakosztályaival, halászati hasznosítóval és a szolno­ki vízi rendészettel. Ennek az együttműködésnek, valamint a rendszeresen végzett közös el­lenőrzéseknek köszönhetően, úgy tűnik, van remény a problé­ma megoldására.

B. Gy.

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.