Akié a kár, azé a bírság is? (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. szeptember 29.  - Zalaegerszeg - Ellopják a saját erdőmből a saját fámat, és még engem büntetnek meg. Lehetséges ez? - tette fel a kérdést a minap egyik olvasónk.

Az elmúlt hetekben az ősszel együtt megérkezett a hideg is, a fűtetlen szobában bizony már meglehetősen kellemetlen a létezés. Ha nincs mit a kályhára rakni és pénz sincs az enyhet adó tűzifára, mindenképpen valami megoldást kell találni. Ilyenkor, szeptember közepe-vége táján, ez okból sok helyütt előkerül a kiskocsi, benne a kézifűrésszel, s a gazda beszerzőkörútra indul - szerencsés esetben a saját erdejébe, ellenkező esetben a máséba. Egy-egy ilyen - akár egész télen át tartó - egyéni akció is sok kárt tud okozni, hát még ha szervezetten, netán továbbértékesítés céljából tarolják le az erdőt.
- Mondják meg nekem: lehetséges, hogy engem károsítanak meg a tolvajok, és még nekem kell érte büntetést fizetnem? - teszi fel a kérdést olvasónk. - Van egy erdőterületünk Vas megyében, amitől próbálnánk szabadulni, de senkinek sem kell. A körbekerítés drága, egy őr felfogadása pedig még inkább. Mit tegyünk? Mint Horváth Ivántól, a Zala Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatóságának igazgatójától megtudtuk, sajnos valóban előfordul, hogy a hatóság az egyébként is megkárosított tulajdonost kénytelen megbüntetni, bár Zalában azért ez nem túl gyakori.
- A jogszabály a tulajdonos, illetve az általa megbízott erdőgazdálkodó kötelezettségévé teszi az erdő őrzését - kezdi Horváth Iván. - Az erdőtulajdonosok többsége persze nem lakik kint az erdejében, sőt az ablakából sem lát rá arra, ezért az őrzési kötelezettséget úgy definiálja a jogszabály, hogy a tulajdonos, illetve erdőgazdálkodó eleget tesz ennek akkor is, ha, miután észlelte az illegális fakitermelést, bejelenti azt az erdészeti hatóságnak és a rendőrségnek egyaránt. Így, ha sikerül elkapni a tetteseket, a rendőrség lopásért, mi pedig engedély nélküli fakitermelésért őket büntetjük meg.
Ha a bejelentés elmarad, az erdészeti hatóság a tulajdonost vagy az erdőgazdálkodót erdőgazdálkodási bírság megfizetésére kötelezi, ami élőfa illegális kitermelésekor köbméterenként 10 ezer, míg szárazfalopáskor 4 ezer forintot kóstál, szintén köbméterenként.
- Zalában a 113 ezer hektár erdőnek körülbelül ötven százaléka állami tulajdonban van, a többi magánkézen. A magántulajdonban levő erdők mintegy harmada rendezetlen, s ez vonzza a fatolvajokat, hiszen az erdőgazdálkodó hiánya egy erdőn előbb-utóbb meglátszik - válaszolja az igazgató a lopás szempontjából frekventált területeket firtató kérdésünkre.
Az ügyészség és rendőrség megváltozott álláspontjának köszönhetően megyénkben 2007-től nagyságrendekkel visszaesett az engedély nélküli, éves szinten akár 10-15 hektárt is letaroló, tízezer köbméter nagyságrendű, trükkös fakitermelések mennyisége. Ugyanis, míg korábban, ha az illegális fakitermelésben az osztatlan közös tulajdonban levő erdő egyik tulajdonosa is részt vett, nem indítottak eljárást, vagy megszüntették azt. Tavaly óta azonban környezetkárosítás bűntette miatt több eljárás is indult, ami egészen komoly büntetőjogi szankciókkal jár. Azóta zömében a már említett kiskocsis, saját szükségletre kitermelt fa ellopása az elterjedtebb - éves szinten 100 köbméteres nagyságrendben. A kiskocsis tolvajok pedig mindent visznek, a tűzre kevésbé alkalmas fenyőféléket s a lágy lombos fajokat leszámítva persze.2006-ban 25 hektáron összesen 8000 köbméter fát termeltek ki illegálisan, amiért a hatóság 50 millió fortos bírságot szabott ki. Egy évvel később ugyanennyi bírságösszeg mellett 37 hektáron 11 ezer köbméternyi fát loptak el. Idén mindössze egy hektárnyi területen dézsmálták meg az erdőt. A 200 köbméter lopott fa 3 milliós bírságot vont maga után. Varga Lívia



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.