Évente több milliárd forintos üzlet a bérvadásztatás. Gímszarvasra, őzre, dámvadra október, vaddisznóra november elejétől lehet vadászni. Ma is hazánkban található a legtöbb aranyérmes trófeát viselő gímszarvas. A szigorodó és összehangolt ellenőrzéseknek köszönhetően az elmúlt egy-két évben csökkent az orvvadászok száma és az általuk okozott kár.
Az őzbakra nyár óta, a gímszarvasra szeptember elejétől emelhetnek puskát a vadászok. A dámvadidény októberben, a vaddisznó- novemberben indul. Tavaly 16 milliárd forint bevételt hozott a bérvadásztatás. A vadkár ennek az összegnek valamivel több mint tíz százaléka volt. Főleg Somogy, Zala, Baranya és Vas megye déli részén szaporodott el a vad, s ott voltak a nagyobb károk is. A tervszerű ritkítás hatására csökkent a vadkár is.
Magyarországon jelenleg 1370 vadászterületet tartanak nyilván. Ez kétszázzal több, mint az 1997-ben elfogadott vadászati törvény alapján a múlt év márciusáig kialakított vadászterületek száma. A vadászati jog az erdő-, illetve a földtulajdonosoké, ők alakíthatják ki a minimum 3 ezer, maximum 50 ezer hektáros vadászterületekét. Ezek 30 százalékán a tulajdonosok gyakorolják a vadászati jogot, 70 százalékán bérbe adják.
Pintér István, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium természeti erőforrások főosztályának osztályvezető-helyettese lapunknak elmondta, évente átlagosan 55-60 ezren -váltanak ki vadászjegyet. A szakember szerint a Magyarországon elejtett szarvasbikák harmada a nemzetközi pontozás szerint érmes minősítést kap. Ez kimagaslónak számít Európában. Évente több száz aranyérmes bikát ejtenek el a hazai és külföldi vadászok. Egy ilyen trófea tízezer eurót is kóstálhat de egy hasonló értékelésű, 600-700 grammos őzbakagancsért is több mint egymillió forintot fizethet a szerencsés puskás. A világrekorder trófeákat az agrárminiszter nemzeti kincsnek nyilváníthatja, és akkor a vadász csak egy hiteles másolatot, - valamint a megfelelő értékben kártalanítást kaphat.
A kiváló vadállomány több évtizedes vadgazdálkodás eredménye - állította Pintér István. - Az utóbbi időszakban a társhatóságok együttműködésének és a szigorodó ellenőrzéseknek köszönhetően csökkent az orvvadászok száma. A fegyverrel „dolgozó" rapsicokat könnyebb elkapni, mint a hurokvetőket. Gondot jelent az évente átlagosan két-három halálos vadászbaleset is, melyek oka többnyire a felelőtlenség. Ám az is igaz: az évi kétmillió vadra leadott lövésből „csak" minden 700 ezredik okoz vadászhalált.
A németek mellett egyre több spanyol, amerikai és orosz vendég vadász érkezik hazánkba, mert a környező országokhoz képest itt a legfejlettebb a vadászturisztikai infrastruktúra. Bihari Tamás