Több áram, kevesebb szén-dioxid (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. október 20. - Startol Magyarország első zöldmezős bioerőművének építése
Húsz megawatt villamos teljesítményű, biomassza-tüzelésű erőművet létesít a Vegyépszer Zrt. a Nyírség déli részén, Szakoly község ipari területén. Ez lesz az ország első zöldmezős bio-erőműve.

A Vegyépszer a projektben alapozási, szerkezetépítési, területrendezési, beépítési munkálatokat végez 1,1 milliárd forint értékben. Jelenleg a kivitelezés a cég részéről 60 százalékos készültségű, a vállalat szeptember elején átadta a területet technológiai szerelésre.
Szokolay Sándor projektvezető és Horváth László építésvezető tájékoztatása szerint a beruházás alapvetően térségfejlesztő és környezetvédelmi kezdeményezés. Helyileg, megújuló módon előállítható, fa típusú anyagokból - elsősorban más célra nem hasznosítható hulladékokból és energiaültetvények terméséből - nagy hozzáadott értékű megújuló villamos energiát, úgynevezett zöldvillanyt állít elő.
A megújuló energiák termelésekor viszonylag kevés klímaváltozást okozó gáz kerül a levegőbe. S a megújuló energiák - mint nevük is mutatja - nem merülnek ki. A megújuló energiák közé tartozik a szél-, a nap-, a víz-és a geotermikus energia, valamint a biomassza. Ez utóbbi áll rendelkezésre Magyarországon a legnagyobb mennyiségben.
A dél-nyírségi bioenergia-projekt a biomasszából égetéssel termel áramot. Ez az a technológia, amely jó hatásfokkal és a legnagyobb megbízhatósággal tudja a száraz biomasszát értékes villamos energiává alakítani. A projekt célja a fenntartható fejlődés támogatása, az elérhető legjobb technikák alkalmazása, energiahatékonyság, biztonság.
A projekt a 2006-ban bejegyzett DBM Dél-nyírségi Bioenergia Művek Zrt. beruházásaként valósul meg. A társaság tulajdonosai között szerepel a Liget Bioenergia Művek Kft., a japán Tohoku Inc., amely Japán egyik legnagyobb áramszolgáltatója, valamint az EGI Energiagazdálkodási Zrt., amely hazánk legnagyobb hagyományokkal rendelkező energetikai mérnökirodája. A kivitelezést a Vegyépszer Zrt. MKSZI északi területi főmérnöksége végzi. A munka március elején indult, befejezése várhatóan jövő év május végén lesz.
A térségfejlesztéssel kapcsolatban fontos hangsúlyozni, hogy a Dél-Nyírség Magyarország egyik nehéz helyzetben lévő vidéke. A szép táj, a jó környezeti állapot, a gazdag kulturális örökség a mai kor viszonyai között nem elegendő az itt élő népesség megfelelő színvonalon történő eltartásához. Errefelé az emberek elsősorban a mezőgazdaságból éltek: dohányból, almából, állattartásból és az erdőből. Az EU-csatlakozás alapvető változást hozott ezen a területen. A vidék gyengébb termőképességű földjei nem bizonyulnak versenyképesnek az unió élelmiszer-termelő piacain. A mezőgazdaság jövedelemtermelő képessége visszaesett.
Természetesen vannak próbálkozások a váltásra, például az ipar meghonosítására. Ezeket azonban akadályozza az iparilag képzett munkaerő és a fejlett infrastruktúra hiánya.
A dél-nyírségi bioenergia^pro-jekt az erőmű kerítésén belül 50 munkavállalónak, a tüzelőanyagellátás területén további 150-200 embernek ad munkát. Szakoly község déli iparterületén teljes infrastruktúrájú ipari telek alakul ki, amely otthont biztosíthat további ipari fejlesztéseknek. Az ide települő vállalkozások profitálhatnak az erőműből származó olcsó hőenergiából is. Maga az erőmű mint jelentős ipari létesítmény számos kisebb-nagyobb vállalkozásnak biztosíthat munkalehetőséget, így különféle karbantartási, szállítási, vagyonvédelmi, építési, üzemeltetési feladatokra. Az ipari szolgáltatások mellett ki kell szolgálni az itt megjelenő munkaerőt, valamint azokat a szakmai látogatókat is, akik megnézik Magyarország első zöldmezős fejlesztésű, korszerű bioerőművét.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.