Nincs „nagy gáz", amíg van fa! (Hajdú-Bihari Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
 2008. október - A keresletből is látszik, hogy sokan visszatalálnak a klasszikus tüzelési módokhoz.
Hajdú-Bihar (HBN - J. G.) - Pozitív és negatív értelemben is kijelenthetjük, hogy zajlik a tűzifaszezon - mondta a Naplónak Dufla Ferenc, a Nyírerdő hajdúhadházi erdészetének igazgatója.

A tüzépek korán, már július elején elkezdték feltölteni készleteiket. Az árak emelkedtek, elérték a 2 évvel ezelőtti szintet. A tűzifa ára ugyanis jellemzően a gázéhoz mérten emelkedik. A keresletből látszik, hogy manapság sokan úgy gondolják, hogy visszaállnak a klasszikus tüzelési módokra. Az erdészet hadházi területén falopások is történnek.
  - Nem az a réteg folyamodik illegális faszerzéshez, amelyik megteheti, hogy gázzal fűtsön. Inkább a szegényebbek viszik a fát. Szeptember elején nagy volt a roham, naponta 2-3 fatolvajt is fogtunk. Közmunkaprogramok működnek a Nyírerdőnél, a két megyében 400 embert foglalkoztat a cég. Ők illetményként tűzifát kapnak és olcsóbban is juthatnak hozzá ehhez a tüzelőanyaghoz. Az önkormányzatok számára is van kedvezmény, általuk a rászorulók kevesebb pénzért juthatnak tüzelőhöz - tudatta az igazgató.
Magyarországon az erdők 45-50 százaléka energetikai közcélokra használható. – Az ország évente 3 millió köbméter tűzifát termel. A háztartások mellett nagyfogyasztóként
hőerőművek is számításba jönnek, azok esetenként hozzájárulnak a fa piaci árának emelkedéséhez - tájékoztatott Csiha Imre, az Erdészeti Tudományos Intézet (ERTI) püspökladányi állomásának vezetője. - Egyes számítások szerint 2015-2020-ra kevés lesz a fa az országban.

- Amikor legutóbb költöztünk, már tudatosan arra törekedtünk, hogy vegyes tüzelésű kazán is legyen az otthonunkban. Most már biztos, hogy jól döntöttünk akkor, hiszen az egyre növekvő gázárak miatt mi így tudunk takarékoskodni - mondta el lapunknak egy névtelenséget kérő kétgyermekes hajdúnánási édesapa. - Már szeptember elején megvettük a fát, úgy gondolom, egész télre elég lesz a beszerzett mennyiség. A gázfűtést semmiképpen sem szeretnénk bekapcsolni - tette hozzá.

Az intenzív biomassza-termelés kapcsán a fásszárú-energiaültetvények szerepe is jelentőssé válik.
Csak kisebb tételeket
- Ahogy közeledik a tél, egyre kevesebb tűzifát adunk el, visszaesett a kereslet - mondta lapunknak a derecskéi Tóth Sándor, tüzéptulajdonos. - Októberben csendesedik a forgalom, már csak kisebb mennyiségeket visznek a vásárlók. A nagyobb tételeket már korábban megvették. Azt, hogy milyen társadalmi réteg fűt fával, manapság már nem lehet kategorizálni. Úgy 2-3 éve folyamatosan megfigyelhető, hogy egyre többen tüzelnek vele. Az akác a legkelendőbb - tette hozzá a vállalkozó. JENEI GRÉTA

Az ősök tüze égjen
Tudtak azok az öregek valamit! Milyen sokszor elmondták: semmi sem hasonlítható a kemence vagy a cserépkályha melegéhez. Mert a fával fűtött lakásokban valahogy más az élet. Olyan, mintha lelke lenne a melegnek is.
A fa jó példája az erős gyökerek nélkülözhetetlenségének. Éltében és halálában adakozik. Mint minden Isten-teremtette természeti lény. Mi, emberek pedig újra keresni kezdtük a kapcsolatot az őselemmel. (És tesszük ezt leginkább anyagi okokból.) Néhány éve érzékelhető a váltás: egyre több háztartásban tüzelnek fával. Nagy hatásfokú, korszerű kazánok ontják a meleget. Az apró kezek pedig újra a cserépkályhákhoz menekülnek a fagy rideg ölelésétől. Az új építésű házakban meszelt, búbos kemencék domborulnak.
Talán egyre többen érzik: a praktikus okok (a fa olcsóbb, felhalmozható és „elzárhatatlan") mellett valami magasztos hatalom vezeti vissza az embereket a természethez. Mert bár a földgáz értékes kincs, mégsem olyan természetesen egyszerű, mint a „mi tűzifánk", amit a két kezünkkel aprítunk és amit magunk adunk át az enyészetnek.
Ideje van annak, hogy a természet törvényeihez méltóvá váljunk. Törekedjünk most arra, hogy az emberiség megtarthassa ezt a tiszta energiát. Bízva az erdőkért felelős szakemberek tudásában, használva a megújuló energiaforrások nyújtotta környezetkímélő forrásokat, reméljünk: a jövő nemzedékének is meg kell tudnia, milyen „anyai ölelést" ad a kemence melege, s hogy milyen biztonságot ígér egy-egy cserépkályha soha ki nem szunnyadó tüze.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.