Nógrád megye - Sajnos, az év minden szakában szembesülünk falopásokkal, azonban a tél közeledtével egyre gyakrabban fordul elő, hogy „lába kél" a tüzelőnek - fejtette ki Szabó Lajos, az Egererdő Zrt. Bátonyterenyei Erdészetének vezetője.
Az Ipolyerdő Zrt. területén nem jellemző a nagymértékű falopás, természetesen előfordul, hogy a lakosság szegényebb része megpróbál valamilyen módon tűzifához jutni. Ennek az a következménye, hogy sokszor olyan élőfákat vágnak ki, amelyre egyrészt nincs engedélyük, másrészt rossz helyen, rossz szelekcióval és módon teszik azt – hangsúlyozta Lengyel László, a társaság közönségkapcsolati vezetője, hozzátéve: ezzel esetenként fél-egy köbméter tüzelőt tulajdonítanak el.
Kétféle esettel találkozunk, az egyik, amikor lábon álló fákat vágnak ki, ezzel nemcsak anyagi, hanem ökológiai kárt is okoznak. Másrészt az erdészet által szabályosan, tervszerűen kitermelt készletet „lovasítják meg", amit teherautóval, sőt az is előfordul, hogy személygépkocsival szállítanak el.
Mint a vezető elmondta, inkább este és hétvégén tevékenykednek a tolvajok, amikor nincs erdész a területen. A megelőzés érdekében önkéntes éjszakai járőrszolgálatokat tartanak, emellett együttműködési megállapodást kötöttek az illetékes rendőrkapitányságokkal is.
- Nagyon nehéz és hosszadalmas az eljárás, ugyanis a szabálysértést bizonyítani kell és sok esetben az elkövető személyét sem tudjuk azonosítani - fogalmazott Szabó Lajos, hozzátéve: egy fűtési időszakban több százezres kárt okoznak a társaságnak a fatolvajok. Mint mondta, az üzletszerűen elkövetett, eladásra, további értékesítésre történő falopás a gondos és állandó odafigyelést igénylő erdővédelmi tevékenységük miatt nagyon ritkán fordul elő. Az erdészek egész évben folyamatos ellenőrzéseket folytatnak, a főbb utakat állandóan figyelik, bizonyos területeket pedig szúrópróbaszerűen vizsgálnak. Az elkészített, sarangolt árut festékkel jelölik, hogy jól nyomon követhető legyen, így részben megelőzhető, hogy nagy tételben tűnjön el a tüzelőnek való. Ezen túlmenően a leltárkészletet is folyamatosan nyomon követik, s ha a vadgazdálkodási, erdőművelési tevékenységek során feltűnik, hogy lopás történt, még nagyobb figyelmet fordítanak arra a területre.
- A hatóságokkal is nagyon jól együttműködünk. Az illetékes rendőrkapitányságok munkatársai is kaptak e tekintetben képzést, tudják, hogy mire kell odafigyelni, milyen bizonylati rendszert használunk. Mivel az illegális fának nincs megfelelő számlája, szállítási jegye, egyéb más bizonylata, rögtön ki lehet szűrni, hogy honnan származik - fogalmazott Lengyel László.
- A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal erdőfelügyelői is segítik munkánkat. Annak is köszönhető a nem túlzott mértékű lopás a területünkön, hogy az itt lakók mindig is együtt éltek az erdővel. Többségük mindig is gondoskodott arról, hogy időben megvásárolja a tűzifát, és nem azon törték a fejüket, hogy milyen kiskapukon keresztül szerezzék azt be - mondta az Ipolyerdő munkatársa.
Szűkebb hazánkban a vagyon elleni bűncselekmények öt-tíz százalékát teszik ki idén a falopások, összesen mintegy kétszáz nyomozást rendeltek el a rendőrkapitányságok e bűncselekményfajta miatt. Bár egész évben előfordul, de a téli fűtési időszakban megnövekedik az illegális fakitermelések száma. Így ezzel a kategóriával kiemelt szinten kell foglalkozni, amely a megyei rendőr-főkapitányság egész működési területét érinti. - A tapasztalat az, hogy előfordul a kis mennyiségben, saját használatra, szabálysértési értékre történő fakivágás és eltulajdonítás, de egyre gyakoribbá válik az eladásra szánt nagyobb mennyiségű fa kitermelése is, amellyel esetenként több százezer forintos kárt okoznak az erdő tulajdonosainak, kezelőjének - közölte Dankóné Nagy Éva rendőrségi szóvivő. A falopások csökkentése érdekében a rendőrkapitányságok a helyi erdészetekkel együttműködési megállapodásokat kötöttek és fokozottan ellenőrzik az erdők környékét és az oda vezető közutakat. Ezen túlmenően a járőrök folyamatosan figyelik a farako-mányt szállító tehergépkocsikat is. Különösen fontos a szállítmányról szóló, annak származását igazoló számlák és szállítólevelek ellenőrzése. A rendőrség segítségére
szolgál egy tavaly életbe lépett törvény, amely lehetőséget biztosít a falopásokhoz használt segédeszközök, így a motorfűrészek, kistehergépkocsik, személygépkocsik lefoglalására és ezek elkobzására, ezzel minden esetben élnek is. A szóvivő elmondta: azokkal az elkövetőkkel szemben, akik kevés, a szabálysértési értéket éppen meghaladó mennyiségű fát tulajdonítanak el, gyakorlattá vált a szabálysértési feljelentés, amelynek során a kiszabott pénzbüntetés jóval magasabb - akár százezer forint is lehet -, mint az eltulajdonított áru értéke. - Az alkalmi fatolvajok a kistelepüléseket járva árulják is a lopott portékát. Aki tőlük vásárol tűzifát, maga is bűncselekmény elkövetőjévé, orgazdává válik - fogalmazott Dankóné Nagy Éva. - Ugyanakkor könnyen lehet bűncselekmény sértettje is, mivel több esetben előfordult, hogy az árus a fa valódi értékénél sokkal több pénzt kért, vagy a mérés alkalmával csalt. Tűzifa vásárlása előtt minden esetben győződjenek meg az eladó becsületességéről, kérjenek az áruról származási igazolást. Gulyás Edina
Az Ipolyerdő Zrt. két évvel ezelőtt két motorkerékpárt ajándékozott a salgótarjáni rendőrkapitányságnak a folyamatos motoros szolgálat ellátásának biztosítása, valamint a falopások megelőzése érdekében. A két járművet azóta folyamatosan használják az illetékességi területen belül azokon a részeken, ahol idényjellegűen megszaporodnak a falopások. A fával megrakott teherautók ellenőrzése rendszeres, ezek az eszközök sokat segítenek e bűncselekményfajta megelőzésében és a tettenérésben.
Motorral is üldözik
Terepjáró motorkerékpárokat, úgynevezett krosszmotorokat is bevet a rendőrség a fatolvajok ellen Borsod-Abaúj-Zemplén megye erdeiben, A fokozott és rendszeres ellenőrzések legfőbb célja, hogy megfékezze az illegális fakitermelést. Csupán szeptemberben a rendőrök 854 fatolvajt fogtak meg Borsod megyében.