Idén eddig „csak" 300 ezer forintértékű fát loptak a Csongrád megyei állami erdőkből, a magántulajdonúakról azonban nincs adat. Többnyire ezek kerülnek a fa maffiózók karmai közé
Ha beköszönt a hideg, beindul a falopási szezon is az összesen 38 ezer hektárnyi Csongrád megyei erdőben. A borsodi és dunántúli példákkal szemben - ahol teljes erdőket vágtak tarra - a Dalerd Zrt. által kezelt, 15 ezer hektárnyi megyei erdőből idén eddig „csak" 90 köbméternyi fát próbáltak ellopni. Ennek értéke közel 300 ezer forint. A hét esetből csak kettőben okoztak természeti kárt is a tolvajok, a többiben a már törvényesen kivágott fákat próbálták ellopni - mondta el Fazekas József termelési igazgató. Az illegálisan kivágott fákat ugyan megtalálták, és lefoglalták, de a tolvajok csak az egyik nagyobb ügyben kerültek rendőrkézre. Mint mondta, az esetek többségében a téli tűzifának valót próbálják így beszerezni.
Főként az osztatlan, közös tulajdonú, „gazdátlan" erdőket dézsmálják a fatolvajok, az államiakban, ahol rendszeresen „járőröznek" erdészek, kevésbé garázdálkodnak - közölte Sulyok Ferenc, a MGSZH Erdészeti Igazgatóság régiós igazgatóhelyettese. A magánerdőkben folyó olykor ipari méretű illegális fakitermelést viszont, bár kötelező lenne, a legtöbbször nem is jelentik a tulajdonosok - így erről nincs megbízható adat. A hallgatás oka gyakran az, hogy a famaffia áll mögötte. Papíron megvásároltatják egy hajléktalannal az erdőt - majd kivágják, és eladják. Környezetkárosításért az erdészeti hatóság bírságot szab ki, amit a vagyontalan „tulajon" nem tudnak behajtani.
- A legtöbb ipari méretű hazai falopás mögött felfedezhető az alföldi, Bács-Kiskun megyei „székhelyű" fa maffia - mondja az igazgatóhelyettes. Jelenleg két nagyobb ügy van folyamatban, aminek szálai Csongrád megyébe is átnyúlnak. A famaffia a megye nyugati részére is bevásárolta magát: Pusztamérges, Rúzsa, Balástya, Csongrád és Baks térségében 2005 óta 7755 köbméternyi fa tűnt el, ami mai áron számolva több mint százmillió forint. TOMBÁCZ RÓBERT
ERDEI AKCIÓCSOPORT. A dél-alföldi régió összesen 225 ezer hektáros erdőségeire most mindössze 150-160 erdész vigyáz, akiknek kevés az esélyük a tolvajokkal szemben. A készülő új erdőgazdálkodási törvény azonban erdővédelmi őrszolgálatot állítana fel. A fegyveres szervezet a rendőrökkel közel azonos jogokat kapna, így hatékonyan visszaszoríthatná az ipari méretű falopást - mondta el Sulyok Ferenc.