Várhatóan idén is sokan lesznek, akik a drága téli tüzelőt nem törvényes úton próbálják beszerezni, Tamási térségében is.
- Van egy kis erdeje az önkormányzatnak, de ha így haladnak a dolgok, hamar el fog fogyni - utalt a téli tüzelőbeszerzés egyfajta módszerére Andrási Zoltánné, Varsád polgármestere. A faluvezető szerint nem nagy mennyiségeket, általában csak aznapra való tüzelőt visznek el néhányan a községhez közeli erdőből, de a faállomány így is fogy. A polgármester elmondta: tavaly lehetőséget kínáltak arra, hogy az erdőből takarítsák ki a száraz fákat, gallyakat, ám ezzel a legális megoldással nemigen élt senki. Most azt tervezik, hogy a közútkezelővel kötnek megállapodást, amelynek alapján az utak mentén kivágott fákat a rászoruló családok kaphatnák meg.
Tamási térsége nem szűkölködik erdőkben, így a fatolvajlás más településeken sem ismeretlen jelenség - különösen a tüzelőanyagok egyre dráguló árának ismeretében. Más kérdés, hogy a környékbeli polgármesterekkel beszélve kitűnt: a falopás, jelenleg legalábbis nem tartozik a legégetőbb problémák közé a térségben. Simontornya polgármestere, Csőszné Katz Edit azért hozzátette: ez valószínűleg a most még viszonylag enyhe időjárásnak is köszönhető.
A falopás mértékét persze nem csak a meteorológiai viszonyok határozzák meg. A környékben jelentős erdőterületeken gazdálkodó Gyulaj Zrt. főmérnöke, Antli István lapunknak elmondta: az utóbbi években lényegében nem nő a falopások száma és az eltulajdonított fia értéke a gazdaság területein. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy három éve egy őrző-védő cég vigyázza az erdőket. Ennek már széles körben híre ment, így a rendszeres kontroll a megelőzést is szolgálja. A Gyulaj Zrt. Tamási Erdészetében ezenkívül azért is kedvezőbb a helyzet, mert a terület legnagyobb része bekerített, a be- és kivezető utak végén pedig sorompóra és ellenőrzésre számíthatnak az arra közlekedők. A cég Hőgyészi és Pincehelyi Erdészete nem zárt, ott több a falopás is. Ám messze nem olyan mértékű, mint például Nógrád megyében. Antli István szerint a falvakkal határos területek csábítanak inkább a falopásra. Jellemzően a már kitermelt, összerakott fát viszik el, általában kisebb mennyiségben. - Élő fát ritkán vágnak ki motoros fűrésszel tolvajok - mondta.
Szervezett, jelentős értékű illegális fakitermelésekről a tamási rendőrkapitányság sem tud. Balaskó Anikó hivatalvezető érdeklődésünkre közölte: a falopások száma nem nő, ebben az évben eddig harminc körüli esetre derült fény a körzetükben. Elsősorban Tamási, Simontornya, Miszla, Varsád, Nagyszékely, Kisszékely, azaz az erdősebb területek érzékenyek ebből a szempontból. A tamási rendőrség idén nyolc falopási ügyet derített fel. Amelyek között volt húszezer forint, azaz a szabálysértési határérték alatti, illetve több százezer forint kárértékű lopás is. A kapitányság hivatalvezetője elmondta: egy idén tavasszal kiadott intézkedési terv keretében fokozottan ellenőrzik a, falopásokat és az illegális fakitermelést is. Havonta szerveznek akciókat, amelyek során erdészekkel, polgárőrökkel járnak be egy-egy erdőterületet. Mindennapi munkájuk során pedig fokozottan ellenőrzik a fát szállító járműveket, hogy az esetleges bűncselekményeket később sikeresebben tudják felderíteni. Steinbach Zsolt