Az Országgyűlés október 20-án fogadta el az egyszerűsített támogatási rendszerről (SPS) szóló törvényjavaslatot. Hazánk jelenleg a területalapú támogatási rendszert (SAPS) alkalmazza, míg a régi tagországoknak 2007-ig kellett áttérniük az új támogatási formára. Nyugat-Európában eközben kiderült: az SPS-rendszer nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ezért Brüsszel az új tagországoknak 2012-ig nem is ajánlja az áttérést. Az EU mezőgazdasági biztosa, Mariann Fischer Boel már többször hangoztatta, hogy az unió közös agrárpolitikája felülvizsgálatának befejezéséig, 2013-ig az új tagállamoknak nem érdemes bevezetniük az SPS-t. Brüsszel ugyanis - a hazánk által jelenleg is használt - területalapú támogatási rendszerhez hasonló agrártámogatás kidolgozásán gondolkodik. De nem csak magával az SPS-szel van baj. Hazánkban a kormány egy az uniós modelltől eltérő változat megvalósítását támogatja. Sólyom László szerdán kért az Alkotmánybíróságtól normakontrollt az egységes mezőgazdasági rendszer bevezetéséről szóló törvényről. Az államfő álláspontja szerint a támogatási jog önállósítása csökkenti a haszonbérbe adott termőföldek forgalmi értékét, hiszen a támogatás mint önálló vagyonértékű jog a termelőt, és nem a tulajdonost illeti meg. Ennek során jelentősebb támogatási jogosultságot kapnak azok a termelők, akik 2006-ban akár tulajdonosként, akár haszonbérlőként már támogatást kaptak. Sólyom László úgy látja, ez önmagában nem szükségszerűen alkotmányellenes, de a jogbiztonság megkövetelné, hogy a földtulajdonosok a földjük haszonbérbe adásakor tisztában legyenek a következményekkel, és ennek megfelelően szerződjenek.
„Nem tartjuk indokoltnak az SPS bevezetését, s már a törvénytervezet megismerésekor alkotmányjogi aggályaink voltak" - mondta lapunknak Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) igazgatója. A Magosz felkéri Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, hogy vonja vissza a kormány a törvényt, és majd akkor vezesse be az új agrártámogatási rendszert, ha annak eljön az ideje. Ez a Magosz szerint 2013 után esedékes, amikor várhatóan az unió is megváltoztatja az agrártámogatás rendszerét.
Az Agrya - Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége szerint Sólyom László döntése nagyban segíti a fiatal magyar gazdákat abban, hogy fenn tudják tartani a mezőgazdaság családi gazdaságok által őrzött hagyományait. Mikula Lajos, az Agrya elnöke elmondta: nem volt és jelenleg sem ismert számukra, milyen szakmai érvek indokolják az SPS jövőre esedékes bevezetését. Az unió nem kötelez minket az áttérésre, egyes állattenyésztő ágazatok is csupán 2011-től veszítik el a támogatásuk egy részét, ennek pótlását azonban az európai jogszabályok biztosítják. Szerinte az agráriumot érintő döntéseket csak valós, minden partnernek teret és lehetőséget adó, átlátható, a különböző érdekek között egyensúlyt teremtő alapos előkészítés után lehet meghozni.
Az agrártárca úgy látja, az SPS mind a bérbeadónak, mind a bérlőnek előnyt jelent, mivel így mindkét fél érdekelt a hosszú távú bérleti szerződésben. WIEDEMANN TAMÁS
2008. november 14. - A köztársasági elnök véleményezésre megküldte az Alkotmánybíróságnak az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer bevezetéséről és működtetéséről szóló törvényt. Agrárszervezetek üdvözlik az államfő döntését, a szakminisztérium továbbra is azt állítja: az új támogatási rendszerrel mindenki jól járna.